Türkiye’nin İlk Parçacık Hızlandırıcı Laboratuvarı Açıldı

ÖNERİLENLER

Türkiye’nin ilk siklotron (parçacık hızlandırıcı) laboratuvarı, Hacettepe Üniversitesi’nde açıldı. Laboratuvarda üretilecek radyoaktif maddeler, nörolojik hastalıklar ve kanserde erken tanıyı kolaylaştıracak.

parcacik_lab_haber

Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer, Hacettepe Onkoloji Hastanesi’ndeki açılış töreninde yaptığı konuşmada, hastalıkların tedavisinde erken teşhisin önemini vurguladı.

Laboratuvarda, hücre içinde bozulan yerin nerede olduğunu gösteren işaretli bir madde üretildiğini söyleyen Tuncer, “Hücrenin normalde kullandığı bir madde ama onu işaretli bir madde haline getiriyoruz. Hangi hücre nerede bozulmuş bunu biliyoruz. Yani yerli arabadan sonra yerli ilaç da üretmiş oluyoruz” dedi.

Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eser Lay Ergün de, üst düzey bir referans merkezi olan Hacettepe Üniversitesi’ne çok özellikli hastaların geldiğini söyledi.

“Siklotron laboratuvarımızın açılışı ve üreteceğimiz radyoaktif maddelerle yapacağımız ‘pozitron emisyon tomografisi’ tetkikleriyle, özellikli hastalarımız çok özellikli tetkiklere ulaşacak” diyen Ergün, şöyle devam etti:

“Onkoloji alanında pek çok tümörün hastalık süreçlerinin biyolojik, patolojik ve metabolik olarak çok çeşitli durumlarını değerlendireceğiz. Tanılarında, tedaviye yön vermelerinde çok önemli adımlar atılmış olacak. Nöroloji alanında demans grubunda tanının konmasında ve hastaların daha önce tedaviye başlamasında özel tetkikler yapacağımıza inanıyorum.”

Ergün, tetkiklerin uygulanmasıyla yurtdışından gelen hasta sayısında da artış yaşanacağına dikkati çekti.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER