Satürn’ün İlginç Uydusu Hyperion

ÖNERİLENLER

NASA’nın Cassini uzay aracı bugün Satürn’ün bozuk şekilli uydusu Hyperion’a son defa yakınlaşmaya başlayacak.

Satürn’ün yörüngesine bulunan Cassini, Türkiye saati ile 15:36 da Hyperion’a 34000 Km kadar yaklaşacak. Çekeceği fotoğrafların ise 24 ile 48 saat sonrası bilim adamlarının eline ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bilim adamları elde edilen fotoğraflarda Hyperion’un daha önce hiç görülmemiş bölgelerini inceleme fırsatı bulmayı ümit ediyorlar.
Yaklaşık olarak 300 kilometre çapındaki Hyperion, değişik şekli ve tahmin edilmesi güç hareketleri (kaotik) yüzünden bilim adamlarına bekledikleri pozu vermeyebilir.

Bir süngere benzeyen Hyperion’un yoğunluğunun çok düşük olduğu belirtiliyor, büyüklüğüne göre sahip olduğu düşük yoğunluk da çok az çekim gücü olmasına yol açıyor. Yüzeyine çarpan nesneler yüzeyin sıkılaşmasına sebep olurken çarptıktan sonra sekerek bir daha yüzeye geri dönmüyorlar.

Bu değişik karakterlere sahip Hyperion en son 2005 yılında 505 kilometre uzaktan fotoğraflanmıştı. Cassini bugünden sonra tekrar 16 Haziran tarihinde Hyperion’a yaklaşacak ve yaklaşık 516 kilometre uzaktan yine fotoğraf çekme imkanı bulacak.

Haziran ayında yeni görüntüler yayınlandığında sitemizden takip etmeyi unutmayın.

Credits: NASA/JPL-Caltech/SSI
Credits: NASA/JPL-Caltech/SSI

Hyperion Hakkında Özet Bilgiler:
– 16 Eylül 1848 tarihinde keşfedildi
– Boyutları: 360 x 266 x 205 Km
– Yüzey Isısı: -180 C
– Kütle yapısı: Bol miktarda buz ve biraz kaya

Güncelleme (03.06.2015): Beklenen yeni fotoğraf 2 Haziran 2015 tarihinde NASA tarafından yayınlandı. Aşağıdaki fotoğraf 31 Mayıs tarihinde çekilmiş olup, bir piksel 230 metreye denk gelmektedir.

NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uzay Tuvaleti

Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda ve uzayda herşey Dünya'dakinden farklı olduğu...

Uzay Nedir?

Uzay ya da fezâ, Dünya'nın atmosferi dışında ve diğer gök cisimleri arasında yer alan, gök cisimleri hariç, evrenin geri kalan kısmındaki sonsuz olduğu düşünülen...

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...