Çin Mars’a Uzay Aracı Gönderecek

ÖNERİLENLER

Çin, Ay’ın ardından Mars’a da uzay aracı göndermeyi planladığını açıkladı. Amaç, 2020’de Kızıl Gezegen’e keşif aracı göndermek.

cin_mars_uzay_0001

Çin, Şanghay’da düzenlenen Uluslararası Sanayi Fuarı’nda Mars’a gönderilmei planlanan uzay aracının modelini gözler önüne serdi. Üretilecek uzay aracının üçte biri boyutunda olan altın renkli model, yörünge aracı ve taşıyacağı keşif aracından oluşacak.

Şanghay Uzay Uçuş Teknolojisi Akademisi’nden Niu Shengda, Mars aracının ara görevinin uzaktan algılama ve iniş teknolojileri olacağını belirtti.

Çin, 2013’te Ay’a ilk insansız uzay aracı Chang’e-3’ü indirmişti. Ay’ın karanlık yüzeyine de keşif aracı göndermeyi planlayan Çin, Mars’ta sıvı su bulunduğunun açıklanmasının bir ay sonrasında Kızıl Gezegen’i de keşif listesine ekledi.

Ay’dan numune toplaması amaçlanan Chang’e-5 uzay aracını 2017’de ateşlemeyi planlayan Çin, uydunun karanlık yüzüne de 2020’de ulaşmayı hedefliyor.

Çin, Mars’a gönderiecek keşif aracı için aşılması gereken en önemli teknolojilerden birini iletişim olarak görüyor. Dünya ile arasındaki mesafe 401 milyon kilometreye kadar çıkan Mars’tan gelen radyo sinyallerinin yere ulaşması 40 dakika sürüyor.

Kaynak: Xinhua, Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER