Çin Mars’a Uzay Aracı Gönderecek

ÖNERİLENLER

Çin, Ay’ın ardından Mars’a da uzay aracı göndermeyi planladığını açıkladı. Amaç, 2020’de Kızıl Gezegen’e keşif aracı göndermek.

cin_mars_uzay_0001

Çin, Şanghay’da düzenlenen Uluslararası Sanayi Fuarı’nda Mars’a gönderilmei planlanan uzay aracının modelini gözler önüne serdi. Üretilecek uzay aracının üçte biri boyutunda olan altın renkli model, yörünge aracı ve taşıyacağı keşif aracından oluşacak.

Şanghay Uzay Uçuş Teknolojisi Akademisi’nden Niu Shengda, Mars aracının ara görevinin uzaktan algılama ve iniş teknolojileri olacağını belirtti.

Çin, 2013’te Ay’a ilk insansız uzay aracı Chang’e-3’ü indirmişti. Ay’ın karanlık yüzeyine de keşif aracı göndermeyi planlayan Çin, Mars’ta sıvı su bulunduğunun açıklanmasının bir ay sonrasında Kızıl Gezegen’i de keşif listesine ekledi.

Ay’dan numune toplaması amaçlanan Chang’e-5 uzay aracını 2017’de ateşlemeyi planlayan Çin, uydunun karanlık yüzüne de 2020’de ulaşmayı hedefliyor.

Çin, Mars’a gönderiecek keşif aracı için aşılması gereken en önemli teknolojilerden birini iletişim olarak görüyor. Dünya ile arasındaki mesafe 401 milyon kilometreye kadar çıkan Mars’tan gelen radyo sinyallerinin yere ulaşması 40 dakika sürüyor.

Kaynak: Xinhua, Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Dünya Neden Döner ?

Aslında sadece Dünya değil diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve...

Uzay İstasyonları

Uzay istasyonu uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur.Bu yazımızda uzay istasyonlarının tüm detaylarını paylaşacağız. İlk Uzay İstasyonu : SALYUT 1 Salyut (Rusça: HavaiFişek),...

Astronotlar Uzay’da Nasıl Uyuyor ?

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), 13 yıldır Uzay'da hizmet veriyor. Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de...