Düşen Rus Uçağında Bomba Olma İhtimali Yükseliyor

ÖNERİLENLER

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen Rusya uçağının kara kutularını inceleyen ekipteki uzmanlardan biri, ‘kokpitteki ses kaydının son saniyesinde duyulan gürültünün yüzde 90 bombadan kaynaklandığını’ söyledi.

rus-ucagi-bombayla-dusurulmus-olabilir-160054

Mısırlı kaza araştırma ekibinden bir kaynak Reuters’a yaptığı açıklamada, “Şu ana dek elde ettiğimiz tüm analiz ve bulgular, kara kutudaki sesin bombayı işaret ettiğini gösteriyor. Bomba olduğundan yüzde 90 eminiz” diye konuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölgedeki İngiliz vatandaşlarının önümüzdeki günlerde ülkelerine geri getirilmesi için yetkililerin yoğun çalışma içerisinde oldukları belirtilerek, “Kişilere uçaklarda yer sağlanarak, en hızlı şekilde Birleşik Krallık’a geri getirilmeleri için Mısırlı yetkililerle, İngiliz havayolu ve tur operatörleriyle yakın çalışıyoruz” denildi.

Bakanlık, Şarm El Şeyh’ten her gün sınırlı sayıda uçakların kalkışına izin verildiğini, İngiltere’ye dönmeyi bekleyen turistlerin kendi havayolu veya tur operatörlerinden onay alana kadar havaalanına gelmemelerinin ve tatil köylerinde kalmaya devam etmelerinin gerekebileceğini duyurdu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Uygulamaya aldığımız ilave güvenlik önemleri uçuşlarda rötara neden oldu. Bundan ötürü yaşanan gerginliği anlıyoruz ancak ilk önceliğimiz, İngiliz vatandaşlarının ülkelerine güvenli bir şekilde döndürülmesi olmaya devam edecek.”

Ruslar da tahliye ediliyor

Rusya hükümeti de, Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili soruşturma tamamlanana kadar bu ülkeye tüm uçuşları durdurma kararından sonra Mısır’da bulunan yaklaşık 80 bin Rus turistin tahliye işlemlerine başladı.

Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Mısır’da yaklaşık 80 bin Rus turist var. Son 24 saatte 11 bin kişiyi tahliye ettik. Taşıma hızımız, kararlaştırdığımız takvime uyuyor” dedi.

Mısır’dan Rusya’ya dönen turistlerin güvenlik nedeniyle sadece el çantalarını yanlarına almalarına izin veriliyor. Bagajlar ise özel seferlerle önce Moskova’ya getirilerek daha sonra bölgelere dağıtılıyor.

Rus turistlerin yüzde 20-30’u Türkiye’ye

Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç, Mısır’a uçuşların durdurulmasının ardından, turistlerin yüzde 20-30’unun tur rezervasyonunu Türkiye’ye kaydırdığını belirtti.

Dvorkoviç, “Elimizdeki bilgilere göre, daha önce Mısır’a tur satın alan turistlerin yüzde 20-30’luk bölümü, seyahatlerini Türkiye ile değiştirmeyi kabul ediyor. Diğerleri ise seyahatlerini ertelemeyi ya da paralarını geri almayı tercih ediyor” diye konuştu.

Rusya da, 224 kişinin öldüğü uçak kazası sonrası seferlerin durduğu Mısır’ın tatil beldesi Şarm El Şeyh’teki 78 bin vatandaşının ülkeye geri dönebilmesi için 44 uçak tahsis etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümete Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağıyla ilgili soruşturma tamamlanana kadar bu ülkeye tüm uçuşların durdurulması talimatı vermişti.

THY iptal süresini uzattı

Kente seferleri iptal eden Türk Hava Yolları (THY) ise, seferlerin 16 Kasım’ a kadar iptal edildiği açıklamasını yaptı. THY  Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Sayın yolcularımız Sharm el Şeyh’teki güvenlik problemleri nedeniyle 16 Kasım’a kadar seferlerimiz karşılıklı olarak iptal edilmiştir. Yolcularımızın, ortaklığımız ile gerçekleştireceği seferlerde seyahatlerinden önce uçuşlarıyla ilgili son durumu www.thy.com.tr adresinden veya 444 0 849 numaralı çağrı merkezimizden öğrenmelerini rica ederiz.”

Seferlerin iptalinin ardından Şarm El Şeyh kentinde kalan yolcuların tahliyesiyle ilgili yapılan açıklamada ise, gerekli planlama çalışmalarının yapıldığı ve yolcuların tahliyesi kesinleştiğinde gerekli duyuruların yapılacağı ifade edildi.

abd-den-dusen-rus-ucagi-ile-ilgili-carpici-iddia-1446673563

3 binden fazla İngiliz tahliye edildi

Şarm El Şeyh ile karşılıklı uçuşların geçen çarşamba akşamı askıya alınmasının ardından İngiltere, bölgede mahsur kalan İngiliz turistlerin tahliyesine cuma günü başlamıştı. Cuma ve cumartesi günleri yaklaşık 3 bin 300 İngilizin bölgeden tahliye edildiği belirtildi.

İngiliz hükümeti çarşamba akşamı, Mısır’da düşen Şarm El Şeyh – St. Petersburg seferini yapan Rus yolcu uçağının bomba nedeniyle düşmüş olabileceğini bildirmiş ve güvenlik nedeniyle Şarm El Şeyh’ten yapılan karşılıklı uçuşları askıya almıştı. Karar alındığında Şarm El Şeyh’te bini yerleşik yaklaşık 20 bin İngiliz turist vardı.

Havaalanı müdürü değişti

Şarm el Şeyh Havaalanı’nın Müdürü Abdülvahab Ali ise görevden alındı. Ali’nin yerine eski pilot İmad el Belasi getirildi.

Rus havayolu şirketi Kogalimavia’ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak 31 Ekim’de, havalandıktan kısa bir süre sonra 17’si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır’ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü.

ABD istihbarat kaynakları, Rus yolcu uçağının Mısır’da düşmesinin “büyük olasılıkla” IŞİD veya bağlı grupların uçağa önceden yerleştirdikleri bombanın patlaması sonucu gerçekleştiğini öne sürmüştü.

İngiltere Başbakanlığı da uçağın düşmesinin, bombadan kaynaklandığına dair endişe duyulduğunu belirtmişti.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER