Türkiye Göktaşı Ağı

ÖNERİLENLER

goktasi

Türkiye’de son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ülkemize düşen göktaşı haberlerini ve bununla birlikte bu taşların satışının yapıldığı ve bu yolla ciddi paralar kazanıldığına dair oluşan bilgi kirliliğini azaltmak ve bu konuda insanlarımızı bilinçlendirmek için Doç. Dr. Ozan Ünsalan’ın desteği ile böyle bir yazı yayınlama gereği duyduk. Bu konuda aklında soru işaretleri olan ziyaretçilerimize umuyoruz ki faydalı olacaktır.

 

Temel Bilgiler

Analiz Öncesi Kesinlikle Yapılmaması Gereken Şeyler;

1) Örnek kesinlikle yıkanmamalıdır.

2) Örnek kesinlikle kesilmemelidir. (Eğer kesilecekse de bir üniversitede özel elmas uçlu testereler ile uygun şekilde kesilmelidir. Aksi takdirde kesilen testere yada başka malzemenin izi örnek üzerinde kalmakta ve meteorit dokusuna zarar vermekte ve analizi oldukça zorlaştırmaktadır.)

Analiz Öncesi Kesinlikle Yapılması Gereken Şeyler;

1) Örnek, hassas bir terazi ile tartılmalı ve kütlesi not edilmelidir.

2) Örneğin künyesi oluşturulmalıdır. (Koordinat bilgisi, görme/düşme bilgisi, resim/video bilgisi vb. tüm ayrıntılar not edilmelidir.)

Analiz ve Sonrası;

1) Meteorit tanımlama kriterlerine göre tanımlamasını yapmaya çalışırız, tanımlanamazsa diğer uzmanlarla tartışırız.

2) Düşme yada bulma hakkında sizden çok daha ayrıntılı bilgi almamız gerekir ve bu bilgileri envanterimize kaydederiz.

3) Belirtilen analiz şartları çerçevesinde uzmanları tarafından analizler yapılır ve sınıflandırma yapılmış ise sonuçlar resmen uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanır ve tarafınıza da duyurulur.

4) Örneğinizden bir kısmı analiz için kullanılması gerektiğinden, kalan kısmı size iade edilir. (Sizde kalan örneğin tasarrufu size aittir, isterseniz koleksiyon yapabilir isterseniz elbette satabilirsiniz.)

Bazı Meteorit Olmayan Numuneler ve Nedenleri

Numunenin meteorit olması için;
Yanık kısım olmalı, yanık kısım 1mm’den daha ince olmalı, dış yüzeyinde kabarcıklar
olmamalı, kalın damarlar olmamalı, delikli olmamalı, dış yüzeyi tıraşlanmış görünümde
olmalı, çok köşeli ve şekilli olmamalı, tabakalardan oluşmamalıdır. Ve unutulmamalıdır
ki, Her mıknatıs tutan taş meteorit değildir. Ayrıca mıknatıs tutulduğunda ise metalik bir
meteoritin “doğal manyetizması” da bozulmaktadır. Bu durum ise meteoritin özelliğini
bozmaktadır. Ve meteoritler, elimizin dokusundan kaynaklanan yağ ve kir gibi etkilerden
etkilenmektedir. Üzerine doğru konuşmak ta buna dahil… O yüzden alüminyum folyolara
sarılıp bir cam kavanoz içinde silika jel (nem tutucu) malzemeyle beraber korunmalıdır.
Elle tutulup toplanan ve defalarca dokunulan meteoritlerin analizi oldukça zordur.

Aşağıda bulunan örneklerde neden bu taşların büyük olasılıkla meteorit olmadıkları anlatılmıştır.

Şekil 1

sekil1

1) Çok küresel. Meteoritlerin hiçbiri “asla” bu kadar küresel değildir.
2) “Yanık Kabuk Kısmı” (Fusion Crust) yok. Yanık Kısım, parlak ve genellikle koyu renklidir.

Şekil 2

tas2

Yapısındaki “küresel” oluşumlardan dolayı (1-2 mm çaplı), bu örneği bulan kişi, muhtemelen bunun “kondrit tipi” bir meteorit olduğunu düşünmüştür. “Kondrüller” kırık bir kondrit üzerinde bu şekilde yer almazlar. Ayrıca kondrüller ancak belirli büyütme oranlarında mikroskobik analizlerde görülebilirler.

Şekil 3

tas3

1) Yanık Kısım yok

2) Çok Yuvarlak

Şekil 4

tas4

Yanık kısım varmış gibi gözükse de, meteoritlere özgü olan “çok az pürüzlü yanık kısım” olma özelliği yoktur. (BAZALT’ı anımsatmaktadır.)

Şekil 5

tas5

1) Yanık kısım yok
2) Çok fazla açısal oluşumlar mevcut (çok tıraşlanmamış köşe var). Meteorlar atmosfere girerken, keskin köşeler “ablasyon” sonucu tıraşlanırlar.

Şekil 6

tas6

1)  Granüller çok yuvarlak. Ay ve asteroidlerin yüzeylerinde, akan su veya esen rüzgar olmadığından, bu türlü granüllerin oluşmasını gösteren böyle bir mekanizma yoktur.

2)  Meteoritler böyle “mavi” bir renkte olmazlar.

Şekil 7

tas7

1) Yanık kısım yok.

2) Çok yuvarlak.

3) Meteoritler pembe renkte olmazlar. Yapısındaki renksiz kısımlar “kuartz”, pembegranüller “Potasyum Feldspar” olabilir. Her iki mineral de meteoritler de yoktur.

Şekil 8

tas8

1) Yanık kısım yok.

2) Kenarları ve yapısı çok açısal (tıraşlanmamış çok köşe var.)

3) Kalın damarlar mevcut (meteoritlerde böyle kalın damarlar olmaz)

4) Bu örneğin çoğu kuartz, ki meteoritlerde kuartz bulunmaz.

Şekil 9

tas9

1) Yanık kısım yok.

2) Kabagranüllü

3) Çok açısal (tıraşlanmamış köşeler.)

4) Çoğu kuartz yapıda bir örnek

Şekil 10

tas10

1) Yanık kısım yok.

2) Çok delikli.

3) Taşsı meteoritlerde böyle çok sayıda delik olmaz.

Şekil 11

tas11

Çoğunlukla Demir içermektedir ve doğal olarak mıknatıs çekmektedir. Fakat metal granüller yuvarlaktır. Böyle yuvarlak metal granüller meteoritlerde yoktur. Metal meteoritlerde “enaz %5 Nikel” elementi bulunmalıdır ki bu da çeşitli analizlerle ortaya çıkmaktadır.

Şekil 12

tas12

Meteoritlerin böyle şekli olmaz.

Şekil 13

tas13

1) Yanık kısım yok.

2) Çok yuvarlak, muhtemelen “ablasyon” değil “erozyon” sonucu oluşmuş

3) Atmosfere giriş sırasındaki sürtünmeden dolayı oluşan “regmaglipt” (parmak izi şekilleri) yapıları yok.

4) Çok geometrik

Şekil 14

tas14

1) Yanık kısım yok.

2) Bu ebattaki meteoritlerin “regmaglipt” yapıları mevcuttur.

Şekil 15

tas15

Yanık kısım “çok kalın”. Meteoritlerin yanık kısımları genellikle 1 mm’den daha ince olur. Demir Oksit (Hematit) kaplı bir yüzey olasılığı mevcut.

Şekil 16

tas16

1) Yanık kısım yok.

2) Yüzey çok engebeli. (meteorit yüzeyleri bu kadar engebeli değildir.)

3) Gözeneklerle dolu.

Şekil 17

tas17

1) Çok engebeli ve açısal (köşeli)

2) Çok gözenekli olduğu için, yoğunluğu bir meteorite göre çok az.

3) Paslı görüntüye sahip.

Şekil 18 

tas18

1) Genel yapısı kırmızı, oldukça oksitlenmiş Demir’i (Fe+3) anımsatıyor. Bu şekilde yüksek oranda oksitlenmiş Demir, meteoritlere özgü değildir.

Şekil 19

tas19

Analiz sonusu Na2O formunda %5 Na mevcut, bu ise ay meteoritlerindekinden 10 kat daha fazla.

Şekil 20

tas20

1) Yanık kısım yok.

2) Yeşilimsi camsı yapı. (Meteoritler böyle yeşilimsi ve camsı yapıda olmazlar.)

3) Meteoritlerde şekildeki gibi büyük ölçekte kıvrımlı vs yapılar mevcut değildir.

Güncellenmeye devam edecektir.

Kaynak: Doç. Dr. Ozan Ünsalan – turk-met.net

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

 1. su kanalı kenarında çeşidini bilmediğimiz bir taş bulduk şefaf ve purusuz bir taş yardımcı olabilirmisiniz ne çeşit taş olduğunu söylerseniz sevinirim

 2. slm arkadaşlar benim elimde testi yapılmış ve gök taşı olduguna dair belgesi alınmış 2.5 ton meteor var ve satmak istiyorum gerçek alıcıların bana ulaşmasını istiyorum saygılar 05546044673

 3. Doçent olmuşsun ama araştırmadan konuşmuşsun. Çeşitli ülkelerdeki göktaşı sergilerine bir bak. Birçok çeşit göktaşı var. Youtube’da videolarını bulabilirsin. Üç-beş şey bellemişsin; o meteorit değil bu değil. Orası böyle olmaz bu olmaz. Sanki uzaydaki tüm göktaşlarını görmüş gibi. (Bu herife analiz için taş maş göndermeyin.)

 4. Bende 3kilo kadar var ve her biri değişik tipte ve eski tarihi bir yerden topladım yani günümüzden deyil bu taşlar taşta deyil demir ağırlıklı parlak madde kiminde yeşil boya gibi var hepside mitnatis tutuyor inanın çok eski oldukları belli çünkü paslanma olanlarda var içlerinde yanmış olanlarda var görmenizi isterim ve eyer bana katkısı olacaksa satmaya hazırım hepsini Hatay Antakya ekinci mahallesi Orhan oğlu İlhan doğru bana ulaşabilirsiniz bu adresten not istemediğiniz kadar var bunlardan bulduğum yerde inanın gelin değerlendirelim bunları.

 5. Ben göktaşı uzmanıyım işi biliyorum bu portaldaki her kimse işi bilmeyen kişiler kıskançlıklarından dolayı ilanımı silmişler yakında türkiyede bu göktaşı ağının yasal statüde bankasını kuracağım alım ve satımını benden yapacak herkes analizinide türkiyede yapan tek kişi benim arayın arkadaşlar çatlasın bunlar kuduruyorlar ve ilanımı siliyorlar yakında benim platformumdan bana ulaşacaksınız alt yapıyı internetten hazırlıyorum işi bilmeyen yığınla insan göktaşı uzmanı olmuş yahu doçent olabilirsin ancak işi bilmediyin için senin doçant prof olmanız işe yaramaz önce işi öğrenin be kardeşim hadi şimdi bu ilanımıda silin bakalım telefonum 05388426269

  • Bizde de 300 kg gerçek göktaşı var. İçeriğinde Uranyum, Toryum ve Altın gibi değerli madenler mevcut. Eğer bir müşteri bulabilirseniz ve ilgilenirse haber vermenizi rica ederim. Eğer ben sağlam bir müşteri bulabilirsem size buradan dönüş yaparım. Fiyatla ilgili hiç sıkıntı yok gramı 10 dolara gözü kapalı veririz. Bu iş için bu güne kadar yaptığımız harcamaları kapatsın biraz da elimize para geçsin yeter. Ne yaptık ettik paraya çeviremedik biz.

 6. 2014 yılında Afyon’a düşen göktaşı için ilgilenenler varsa [email protected] adresinden bana mail atsınlar. Youtube’a yazınca Tubitak’ın kamerasından kaydedilen görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Analiz raporlarını ve taşın resimlerini gönderebilirim. Yaklaşık 300kg, siyah renk, Bingöl’e düşene çok benziyor yapısal olarak. Ayrıca Türkiye’de sadece element analizi yaptırabilirsiniz fakat meteorit olup olmadığına Türkiye’de resmi bir onay alamazsınız. Biz yurtdışında da analiz yaptırdık ve meteorit olduğunu onaylayan belge aldık. Dr. Ozan Ünsalan’ın kendisine element analiz raporlarını gönderdik, çakıl taşı dedi. Neden bilmiyorum. Daha sonra yurtdışında bir firmaya numune ve analiz raporlarını gönderdik meteorittir dedi ve satın almak istedi. Ama satamadık. Ankara’dan Rusya’ya maden ithalatı yapan bir firmaya komisyon vermek karşılığı anlaştık. Faturalı satış yapacaktık. Ama kişilerden kaynaklı olumsuz sebeplerden ötürü işimiz hallolmadı. Tubitak’a ve bazı üniversitelere de bayağı bir numune verdik. Tubitak’a isteği doğrultusunda 10kg kadar gönderdik para almadık. Göktaşı Afyon’da yaşayan bir ahbabımızın bahçesine düşmüştür. 2014 yılından bu yana kapalı bir odada üstü örtülü beklemektedir. Eğer bu taşın satışını gerçekleştirip nakite çevirebilecek olan biri varsa [email protected] bu adrese mail atması yeterlidir. Selametle Kalın…

 7. Yaklaşık 20kgma yakın yaklaşık 100 yıllık gök taşı var elimde satmak istiyorum cidden almak isteyen varsa 05068027752 numaradan ulaşabilirler

 8. Diyarbakır/Bingöl ilçesine düşen göktaşlarini bütün herkes Bingöl’de bulunan Elimde 50kg gök taşı var almak isteyenler iletişime geçebilirler. 0545 494 66 45 Aziz Kurt.

 9. arkadaşım bende bir taş var göktaşı olma olasılığı yüksek her yeri simsiyah cam üstünde sar sarı küçük noktalardan oluşan sarı taşlar var.

 10. BAFA GÖLÜ YAKINLARINDA BİR PARÇA GÖK TAŞI KABUĞU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM BİR PARÇA BULDUM.MIKNATIS AZ DA OLSA TUTUYOR.KOYU RENKLİ VE LAV KÖPÜĞÜ ŞEKLİNDE.

 11. Elinizdeki taş göktaşı veya yeryüzünden bulduğunuz değerli bir taş olabilir ben taş uzmanıyım gerek göktaşları ve gerekse karasal taşlarınızın analiz ve tanımları ile ilgili bu telefon numaramdan bilgi alabilirsiniz unutmayın elinizdeki taş belkide çok değerli bir elmas olabilir gökten sadece göktaşları düşmez çok değerli elmaslarda gökten düşebilir telefonumdan bilgi alabilirsiniz telefon: 05388426269

 12. slm ben de meteorit var bir çok siteye başvuru yaptım ama sonuç alamadım büyük ihtimalle satamiyicaz çünkü ciddi anlamda göktaşı alıcısı yok zaten alıcı olsa internette bir sürü ilan olurdu ama yok arkadaşlar türkiyede bu kadar çok göktaşı yok bir çoğumuz hematit taşını göktaşı diye tanimlariz lakin uzmanlık sahibi olan insanlardan yardım almadan göktaşı diye tanımlamamaliyiz ayrıca meteoriti 100 kilo 20 kilo şeklinde bulmak pek mümkün değil böyle fazla bulunan hematit taşıdır oda yabana atılacak bir taş değildir kilosu 500 tl falan eder gerçek meteorit alıcısı varsa test videolarını gönderirim ([email protected])

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Dünya Neden Döner ?

Aslında sadece Dünya değil diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve...

Karadelikler

Karadelikler Her yıldız karadeliğe dönüşemez.Sadece 1000'de 1'inin kütlesi yeterli büyüklüktedir.  Karadelikler bilim kurgunun efsanevi kozmik elektrikli süpürgeleri değildir.  Kendi halinde ki gezegenleri öylece silip süpürmezler....

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...