Nikaragua’nın Başkentine Düşen Meteor NASA Tarafından Görüntülendi

ÖNERİLENLER

Nikaragua’nın başkenti Managua’ya, havalimanı yakınlarındaki ağaçlık alana meteor düştü, büyük bir patlama meydana geldi. Can ve mal kaybının yaşanmadığı olayda, ağaçlık alanda 5 metre derinliğinde 12 metre çapında bir çukur açıldı. Hükümet sözcüsü Rosario Murillo’dan saat 11.00’de meydana gelen olayı araştırmak için hükümet tarafından bir komisyonun görevlendirildiğini ve meteorun ‘kısmen küçük’ olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Murillo olaya dünyaya oldukça yakından geçen 2014 RC (Pitbull) adı verilen bir asteroidin kopan parçasının sebep olabileceğini belirtti.  NASA ise Nikaragua’daki patlamanın 2014RC’ün geçişinde en yakın olduğu zamandan 13 saat öncesine denk geldiğini belirterek 2014RC ile ilgisi olma ihtimalinin düşük olduğu açıkladı.

Nikaragua'da oluşan krater (Fotoğraf: BBC News)
Nikaragua’da oluşan krater (Fotoğraf: BBC News)

 

NASA Yetkilileri asteroidin teğet geçtiğine dair açıklamada bulundu.
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA yetkilileri yaptıkları açıklamada ise dünyaya 40 bin km uzaktan geçen asteroidin dünyaya teğet geçtiğini fakat Dünya için bir tehlike oluşturmadığını bildirdi. NASA ayrıca Asteroitin ilk kez 31 Ağustos’ta farkına varıldığının ve dünyaya en yakın noktasının Dünya ile Ay arasındaki mesafenin onda biri kadar olduğunu da belirtti.***

2014RC asteroitinin Lowell Gözlemevi tarafından kayıt edilen geçiş görüntüsü:

Kaynak: Lowell Gözlemevi
Kaynak: Lowell Gözlemevi

 

Aynı büyüklükteki bir meteor 2013’te Rusya’nın Chelyabinsk kentine çarpmış ve yaklaşık 100 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.

Kaynak: NASA bbc.com

***Dipnot : Önceki yazımızda  Asteroit hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz…***

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER