Yeni Keşfedilen Asteroit 2014RC Çok Yakınımızdan Geçiyor

ÖNERİLENLER

Henüz keşfedileli sadece bir hafta olan bilimsel adı 2014RC olan ve ayrıca “Pitbull” ismi takılan asteroit yaklaşık olarak 20 metre çapında. Yani nerdeyse bir balina büyüklüğünde olan Pitbull, 31 Ağustos gecesi Arizona’da bir gözlemevi tarafından keşfedildi.

Dünyamıza en yakın olacağı zaman Türkiye saati ile 7 Eylül 2014 pazar günü saat 21:15 (18:15 UTC). Dünyamıza 40000km kadar yaklaşacak olan Pitbull’un herhangi bir tehlike içermemekle birlikte, dünya ile ay arasındaki mesafenin onda biri kadar bir mesafeden geçiyor olması tekrar aynı konuyu gündeme getirdi: Önceden tespit edilemeyen asteroitlerin çarpma ihtimalinde çarpacağı yeri hesaplamaktan başka yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu?

Kaynak: NASA/JPL-Caltech
Kaynak: NASA/JPL-Caltech

İlk olarak risk içeren asteroitlerin daha önceden tespit edilebilmesi gerekiyor. NASA bu konuda çalışmalara başladı ama asteroitlerin dünyamıza çarpmasını engelleyecek bir teknolojinin geliştirilmesi daha çok zaman alacak.

Küçük olduğu için Pitbull’u çıplak gözle görmek mümkün değil fakat amatörler gökbilimciler teleskopları ile geçişi izleyebilirler.

 

 

Kaynak: NASA/JPL-Caltech
Kaynak: NASA/JPL-Caltech

Kaynak: NASA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER