James Webb Uzay Teleskobu’nu Tanıyalım

ÖNERİLENLER

James Webb Uzay Teleskobu (bazen JWST veya Webb olarak da adlandırılır) 6.5 metrelik birincil aynaya sahip büyük bir kızılötesi teleskop olacaktır. Teleskop, 2021’de Fransız Guyanası’ndan bir Ariane 5 roketiyle fırlatılacak.

Webb teleskopu eskiden “Yeni Nesil Uzay Teleskobu” (NGST) olarak biliniyordu; eski NASA yöneticisi James Webb’den sonra Eylül 2002’de yeniden adlandırıldı.

Webb, NASA , ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve  Kanada Uzay Ajansı (CSA ) arasında uluslararası bir işbirliğidir. NASA’nın  Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi , geliştirme çabalarını yönetiyor. Ana endüstriyel ortak,  Northrop Grumman’dır ; Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü  lansmanından sonra Webb çalışacaktır.

Webb için çeşitli  yenilikçi teknolojiler geliştirilmiştir. Bunlar, açılan ve fırlatıldıktan sonra şekle göre ayarlanan 18 ayrı bölümden oluşan bir ana ayna içerir. Aynalar ultra hafif berilyumdan yapılmıştır. Webb’in en büyük özelliği, Güneş’ten gelen ısıyı bir milyondan fazla kez azaltan, tenis kortu büyüklüğünde beş katmanlı bir güneşlik. Teleskobun dört cihazı – kameralar ve spektrometreler – son derece zayıf sinyalleri kaydedebilen detektörlere sahiptir. Bir cihaz ( NIRSpec ) aynı anda 100 nesneye kadar gözlem yapılmasını sağlayan programlanabilir mikro kesicilere sahiptir. Webb ayrıca başka bir enstrümanın ( MIRI ) orta kızılötesi dedektörlerini soğutmak için bir kriyo-soğutucuya sahiptir, ancak böyle çalışabilirler.

  • Webb, Hubble Uzay Teleskobunun keşiflerini taşıyarak Dünya’nın dört bir yanındaki astronomların birincil uzay gözlemevi olacak.
  • Uzay’a yerleştirilecek en büyük teleskoptur; Hubble’Dan 100 kat daha güçlüdür.
  • O kadar büyüktür ki, rokete sığması için origami biçiminde katlanması gerekecek, ve Uzay’da transformer gibi açılacak.
  • Webb, Güneş’in, Dünya’nın  ve Ay’ın kızılötesi ışınlarından koruyan 5 katmanlı bir Güneş katmanına sahiptir. 1 milyon faktörlü Güneş koruyucusuna eş değerdir.
  • Eşi benzeri görülmemiş kızılötesi hassasiyetle, Büyük Patlama’dan sonra oluşan ilk galaksileri görmek için 13.5 milyar yıldan öncesini gözlemleyecek. Dünya’dan 1.5 milyon kilometre uzaklıkta, Güneş’in yörüngesine oturacak. (Hubble 560 kilometre uzaklıkta Dünya yörüngesindedir.

“Webb, şimdiye kadar yapılmış ve uzaya fırlatılan en büyük, en güçlü ve karmaşık uzay teleskobu olacak. Evren anlayışımızı temelden değiştirecek.”

Kaynak: NASA, https://jwst.nasa.gov/content/features/keyFactsInternational/postcards/postcard_turkish.pdf

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

Yoruma kapalı.

FARKLI BİLGİLER