Otobüs büyüklüğündeki Avrupa uydusu Pasifik Okyanusu üzerinde Dünya’ya çakıldı

ÖNERİLENLER

Uydu Dünya’nın atmosferine açık okyanus üzerinden yeniden girdi, yüzeye herhangi bir enkazın ulaşıp ulaşmadığı belli değil.

Kullanılmayan bir Avrupa uydusu bugün Dünya’ya geri düşerek uzaydaki yaklaşık 30 yıllık yaşamına son verdi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Avrupa Uzaktan Algılama 2 (ERS-2) uydusu, Pasifik Okyanusu üzerinde saat 20:15 TSİ Dünya atmosferine yeniden girdi. Düşüş, Temmuz 2011’de 66 motor yanmasıyla başlayan ve uzay aracının kalan yakıtını tüketen yaklaşık 13 yıllık bir yörüngeden çıkarma kampanyasını sona erdirdi.

“ERS-2’nin 1 dakika içinde Alaska ve Hawaii arasındaki Kuzey Pasifik Okyanusu üzerinde atmosfere yeniden girişini teyit ettik” diyen ESA Operasyonları, uydunun Dünya’ya düştüğü yerin Google Maps koordinatlarıyla birlikte X’e gönderdi.

ERS-2 atmosfere yeniden girdikten sonra herhangi bir enkazın yüzeye inip inmediği belli değil, ancak ESA, yeniden girişten önce yayınlanan bir SSS’de kamuoyuna hiçbir parçanın toksik veya radyoaktif madde içermediğini garanti etti.

Astronom Jonathan McDowell, X’te uydunun yeniden girişinin bir izini yayınladı ve Ulusal Oşinografi ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından işletilen radar sistemleri tarafından kaydedilen bir enkaz izinin yerini gösterdi.

ERS-2 kabaca bir okul otobüsü büyüklüğündeydi ve kalkışta yakıtla doluyken 5,547 pound (2,516 kilogram) ağırlığındaydı. Bugün yakıtı tamamen bitmiş olarak ateşli ölümüne düştüğünde ise yaklaşık 5,057 pound (2,294 kg) ağırlığındaydı. Oldukça büyük olmakla birlikte, uydunun kütlesi, yeniden giren uzay çöpleri söz konusu olduğunda bir aykırı değer değildir. Benzer büyüklükte bir nesne birkaç haftada bir Dünya atmosferine düşmektedir.

ERS-2 fırlatıldığında “Avrupa tarafından geliştirilmiş ve fırlatılmış en sofistike Dünya gözlem uzay aracıydı” diye yazıyor ESA yeniden girişle ilgili SSS’sinde. Uydu Dünya’nın kara kütleleri, buzulları ve okyanusları hakkında veri toplamak ve hatta doğal afetlerin sonuçlarını izlemeye yardımcı olmak üzere tasarlanmıştı.

ESA’nın Dünya Gözlem Programları Direktörü Simonetta Cheli yaptığı açıklamada, “ERS uyduları, içinde yaşadığımız dünyaya bakışımızı değiştiren bir veri akışı sağladı” dedi. “Gezegenimiz, atmosferimizin kimyası, okyanuslarımızın davranışı ve insanoğlunun faaliyetlerinin çevremiz üzerindeki etkileri hakkında yeni bilgiler edinmemizi sağlayarak bilimsel araştırma ve uygulamalar için yeni fırsatlar yarattılar.”

ERS-2, “doğal yeniden giriş” olarak bilinen bir şekilde Dünya’ya düştü, yani görev kontrolörlerinin atmosfere doğru inişi sırasında uyduyu manevra yapmak ya da başka bir şekilde kontrol etmek için hiçbir yolu yoktu. Yeniden girişten önce bataryaları boşaltılmış ve ateşli inişine başlamadan çok önce tüm elektronik sistemleri devre dışı bırakılmıştı.

ESA temsilcileri bu tür yeniden girişlerin, zaman zaman bazı enkazlar yere ulaşsa bile, tamamen güvenli olduğunu söyledi.

“67 yıllık uzay uçuşlarında, binlerce ton yapay uzay nesnesi atmosfere yeniden girmiştir. Yüzeye ulaşan parçalar çok nadiren herhangi bir hasara yol açtı ve hiçbir zaman insan yaralanmasına dair doğrulanmış bir rapor olmadı” dedi.

Bunun gibi herhangi bir “doğal” yeniden girişin Dünya yüzeyine enkaz bırakma şansı olsa da, kalan herhangi bir enkazın yerdeki insanlara veya mülklere zarar verme şansı inanılmaz derecede düşüktür. ESA’nın yeniden girişle ilgili SSS bölümünde, bir kişinin yıldırım çarpması ihtimalinin, yaşamı boyunca uzay enkazının çarpması riskinden 65.000 kat daha fazla olduğu belirtilmektedir. ESA, her yıl bir kişiye düşen uzay enkazının çarpma olasılığının 100 milyarda 1 olduğunu söylüyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER