Mars Ne Zaman Görünecek? NASA’dan Mars açıklaması

ÖNERİLENLER

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars’ın dünyaya en yakın konuma geleceği ve bu sayede geceleri dünyadan görüleceğini duyurdu. NASA, 15 yılda bir rastlanan bu gökyüzü olayında Mars’ın dolunayla karıştırabileceğini ifade etti. Peki, ne zaman görünecek?

Yıllardır Mars üzerine çalışan ve gezegene dair birçok fotoğrafı paylaşan NASA’dan yeni açıklama geldi. NASA’dan yapılan açıklamaya göre, Mars gezegeni ekim ayı boyunca her akşam doğuda ve şafaktan önce batıda parlayacak. 2020 Ekim ayı boyunca gece görünür olacak Mars’ın Dünya’ya bir sonraki yakın konumu ancak 2035 yılında meydana geleceği belirtildi. Kızıl gezegen 2003 yılında bu kadar yakın bir mesafeye gelmişti.

MARS NASIL İZLENİR?

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre, Mars gün batımından hemen sonra, güneybatı yönünde yükselecek. Birkaç saat sonrasında ise kolaylıkla gökyüzünde görünebilecek. Eğer amatör bir teleskop kullanırsanız, Mars’ın yüzeyinde yer alan buz dağlarını bile görebileceksiniz.

MARS’IN ÖZELLİKLERİ

İnce bir atmosferi olan Mars, gerek Ay’daki gibi meteor kraterlerini, gerekse Dünya’daki gibi volkan, vadi, çöl ve kutup bölgelerini içeren çehresiyle bir yer benzeri gezegendir. Ayrıca dönme periyodu ve mevsim dönemleri Dünya’nınkine çok benzer. 2 adet uydusu bulunmaktadır.

Mars’taki Olimpos Dağı (Olympus Mons) adı verilen dağ Güneş Sistemi’nde bilinen en yüksek dağ ve Marineris Vadisi (Valles Marineris) adı verilen kanyon en büyük kanyondur. Ayrıca Haziran 2008’de Nature dergisinde yayımlanan üç makalede açıklandığı gibi, Mars’ın kuzey yarımküresinde 10.600 km. uzunluğunda ve 8.500 km. genişliğindeki dev bir meteor kraterinin varlığı saptanmıştır. Bu krater, bugüne kadar keşfedilmiş en büyük meteor kraterinin (Ay’ın güney kutbu kısmındaki Atkien Havzası) dört misli büyüklüğündedir.

Mars, Dünya hariç tutulursa, halen Güneş Sistemi’ndeki gezegenler içinde sıvı su ve yaşam içermesi en muhtemel gezegen olarak görülmektedir. Mars Express ve Mars Reconnaissance Orbiter keşif projelerinin radar verileri gerek kutuplarda (Temmuz 2005) gerekse orta bölgelerde (Kasım 2008) geniş miktarlarda su buzlarının var olduğunu ortaya koymuş bulunmaktadır. 31 Temmuz 2008’de Phoenix Lander adlı robotik uzay gemisi gezegenin toprağının sığ bölgelerindeki su buzlarından örnekler almayı başarmıştır.

Günümüzde, Mars, yörüngelerine oturmuş üç uzay gemisine ev sahipliği yapmaktadır: Odyssey, Express ve Reconnaissance Orbiter. Mars, Dünya hariç tutulursa, Güneş Sistemi’ndeki herhangi bir sıradan gezegenden ibaret değildir. Yüzeyi pek çok uzay aracına ev sahipliği yapmıştır. Bu uzay araçlarıyla elde edilen jeolojik veriler şunu ortaya koymuştur ki, önceden su konusunda geniş bir çeşitliliğe sahipti; hatta geçen on yıllık süre sırasında gayzer (kaynaç) türü su fışkırma veya akıntıları meydana gelmişti. NASA’nın Mars Global Surveyor projesi kapsamında sürdürülen incelemeler Mars’ın güney kutbu buz bölgesinin geri çekilmiş olduğunu ortaya koymuştur. Bilim insanları, 2006’da yörüngeye oturtulan “Mars Reconnaissance Orbiter” uydusundan alınan veriler sonucu, Mars’ta sıcak aylarda tuzlu su akıntılarının oluştuğunu bildirmişlerdir.

Kaynak: Hürriyet

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER