Mars’ta Yaşam Var Mıdır?

ÖNERİLENLER

Mars’taki Keşif Aracı Curiosity

Curiosity, NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen en iddialı Mars görevidir. Robotumuz, kızıl gezegende farklı canlıların yaşayıp yaşamadığını ve gezegenin insan yaşamına uygunluğunu araştırmakta, Mars iklim ve yüzeyi ile ilgili bizlere sürekli bilgi yollamaktadır.

Curiosity, küçük bir otomobil büyüklüğündedir. Yüzey analizleri yapabilmek; herhangi bir oluşum, taş, toprak resimleri çekebilmek ve bilimsel deneyler yapabilmek için 2 metreye kadar uzanan robotik kola sahiptir. 2,7 metre genişliğinde ve 2,1 metre yüksekliğinde olan robotumuz 900 kg ağırlığındadır ve 50,8 cm çapında tekerleklere sahiptir. Kâşif, NASA Jet Propulsion Laboratuvarı’nda çalışan mühendisler tarafından yüksekliği 65 cm’ye kadar olan engelleri aşabilecek ve her gün 200 metreye kadar seyahat edebilecek şekilde tasarlanmıştır. Robotumuz gerekli enerjiyi, plütonyum-238’in doğal bozunumundan elektrik üreten radyoizotop termoelektrik üretecinden elde etmektedir.

Curiosity’nin yaptığı bir özçekim (Resim Telif Hakkı: NASA/JPL-Caltech)

Mars’ta Yaşam olanakları

Milyarlarca yıl önce, Mars ve Dünya arasında benzerlikler vardı. Dahası, bilim insanları bir zamanlar Mars’ta büyük bir okyanus olduğuna inanıyorlar. Uzmanlar, bu okyanusun halihazırda dünyadaki okyanuslardan daha fazla gezegen yüzeyiyle kaplandığına inanmaktadırlar.

Daha da önemlisi, Mars geçmişte şuanda olduğundan çok daha sıcaktı. Sıcaklık ve su yaşamın sürdürülebilmesi için en önemli iki gereksinimdir. Yani, daha önce Mars’ta yaşam olma olasılığı yüksekti.

Dünya’daki en uç yerlerde bile yaşam vardır. Dahası, dünyadaki yaşam aşırı sıcak ve kuru çöllerde de mevcuttur. Ayrıca, Dünya’da en soğuk kıta olan Antarktika kıtasında yaşam var. Yaşamın bu esnekliği Mars’ta yaşam hakkında bolca umut veriyor.

Mars’ın yüzeyinden bir kare

Mars’ta zaten var olan bazı yaşam gereksinimleri var. Biyolojik unsurlar mevcut ve bunlar geçmiş yaşam belirtilerini ifade eder. Daha da önemlisi, bilim insanları daha çok belirti için Mars’ın yüzeyini temizliyorlar. Birkaç umut vaat eden örnek ortaya çıktı. Dikkate değer bir örnek Mars’ın atmosferindeki metan gazı varlığıdır. İlginç olan şey ise bilim insanları metan gazının nereden geldiğine dair hiçbir fikirleri yok. Bu sebeple, metan gazı varlılığının gezegenin derinliklerindeki mikroplardan kaynaklandığı olasılığı ortaya çıkar.

Önemli bir konuda şudur ki; Mars’ın yüzeyinde hiçbir aşınma olmamıştır. Şimdiye kadar sadece birkaç inç (1 inç=2.54cm) aşınma oldu. Bilim insanları, küçük toprak tutamlarını analiz ettiler. Hatalı tekniklerin kullanılması nedeniyle yaşam belirtileri tespit edilememiş olabilir. En önemlisi gezegenin yüzeyinin derinliklerinde “mülteci hayatı” olabilir.

Mars’taki Yaşam Zorlukları

Her şeyden önce, neredeyse tüm bitkiler ve hayvanlar Mars yüzeyindeki koşullardan kurtulamaz. Bu, Mars yüzeyindeki aşırı sert koşullardan kaynaklanmaktadır.

Bir diğer önemli problem Mars’ın yerçekimi. En dikkat çekici olanı, Mars’taki yerçekimi Dünya’nınkine göre %38’dir. Ayrıca, düşük yerçekimi kas kaybı ve kemiklerde mineral kaybına yol açar.

Mars’ın iklimi de önemli bir sorun teşkil ediyor. Mars iklimi,  Dünya ikliminden çok daha soğuk. Mars’ın ortalama sıcaklığı -87 ve -5 derece arasında seyreder. Ayrıca Dünya’nın en soğuk bölgesi olan Antarktika kıtasında en soğuk sıcaklık -89.2 Derecedir.

Mars büyük bir su sıkıntısı çekiyor. En dikkat çekici olanı, Mars’ta keşfedilen su, Dünya’nın en kurak çölündeki sudan daha azdır.

Diğer problemler arasında ozon tabakasının olmamasından dolayı zararlı güneş ışınlarının nüfuz etmesi bulunuyor. Ayrıca, küresel toz fırtınaları Mars’ta yaygındır. Dahası, Mars toprağı yüksek klor konsantrasyonu nedeniyle toksiktir.

Sonuç olarak, Mars’ta yaşam bilim insanları ve uzmanlar arasında çok merak uyandıran bir konudur. Dahası, Mars’ta yaşam tesis etmek birçok zorluğu beraberinde getirir. Bununla birlikte, bu amaç için hırs ve umut mevcut.  En önemlisi, insanlık Mars’ta yaşam kurmak için ciddi çaba sarfetmelidir.

Kaynak: https://www.toppr.com/guides/essays/essay-on-life-on-mars/ , https://www.endustri40.com/mars-curiosity-kesif-robotunun-hikayesi/

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER