Güneş Sisteminin En Yüksek Dağı – Olympus Mons

ÖNERİLENLER

Olympus-Mons-on-Mars-is-the-tallest-volcano-in-the-solar-system.

Olympus Mons, Güneş Sistemi’de bilinen en yüksek volkan ve dağdır. Dağ, Mars gezegeninde yaklaşık olarak 18,4°N 134°W / 18, -134. koordinatlarından yer alır. Dünya’nın en yüksek dağı Everest ile karşılaştırılırsa üç kat daha yüksektir.Dağın yüksekliği 26 bin 400 metredir.

olympusmons15

Olympus Dağı, görüntü olarak Dünya’da yer alan dağlardan farklıdır. Örnek verecek olunursa, bu dağın tepesi eğimli değil tamamen düzdür. Bu görüntü çok hafif eğimleri olan ovayı anımsatmaktadır. Bir dağ denilince akla gelen ilk şeylerden birisi olan dik yamaçlar, bu dağ için geçerli değildir. Bu dağın yamaçları dik değildir. Öyle ki, yamaçların eğimi 1 ile 3 derece arasında değişmektedir.

 

 

mons

 

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Olympus dağı everest’den daha büyük olabilir, ancak tepesine çıktığında everest’in hissettirdiği yükseklik duygusunu hissedemezsin.bu şuna benziyor ,hani bazen otobanda giderken arabanın dağa tırmandığını zorlanmasından anlarsın başka türlü hissetmezsin ya . işte bu dağ da o arabayla çıkabildiğimiz dağların en büyüğü bence.

  2. Degıişik bir dusunce everest tepesı buyuk ama üç katı bir dagdan bahsedılıyor..sanırım cıkılamazdı olimpusa 20000 bın metre düşündürücü..

FARKLI BİLGİLER