Periyodik Tabloya 4 Yeni Element

ÖNERİLENLER

periyodik

ABD, Rusya ve Japonya’dan bilim insanları dört yeni element keşfetti. Periyodik tablonun yedinci satırını dolduran elementler, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Derneği (IUPAC) tarafından da tescil edildi.

Periyodik tablodaki numaraları 113, 115, 117 ve 118 olan elementler, diğer tüm aşırı ağır elementler gibi varlıklarını bu hâlde koruyamayarak başka elementlere dönüşüyor. Sentetik elementler, hafif atom çekirdeklerinin çarpıştırılıp radyoaktif süper ağır elementlerin parçalanmasını izleyerek bulundu.

En son 4 yıl önce yeni elementler bulundu

Periyodik tablodaki yerlerine göre geçici olarak adlandırılan elementler gelecek aylarda IUPAC tarafından isimlendirilecek. Japon ekip tarafından bulunan 113 numaralı element, Asya’da isimlendirilen ilk element olacak. ABD merkezli küresel örgüt, en son 2011’de 114 ve 116 sayılı elementleri tescillemişti.

Geçici isimleri

Uluslararası Kimya Derneği’nin İnorganik Kimya Bölümü Başkanı Profesör Jan Reedjik kimya topluluğunun periyodik tabloda yedinci sırasının tamamlanmasını görmek için sabırsızlandığını söyledi.

Reedjik “Şimdi element isimlerinin ve sembollerinin resmileşme süreci başladı. Bu elementler geçici olarak ununtrium (Uut ya da element 113), ununpentium (Uup, element 115), ununseptium (Uus 117) ve ununoctium (Uuo, element 118) olarak adlandırılıyor. Yeni elementler adlarını mitolojik kavramlar, mineraller, ülkeler ya da bilim insanlarından alabiliyor.

Kaynak: The Guardian

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

Uranüs’ün Edebi Uyduları

Gezegen ve uydularının adı genellikle Yunan veya Roma mitolojisinden geliyor ama Uranüs'ün 27 uydusunun adları, Shakespeare ve Alexander Pope'un eserlerindeki karakterlere ait.İlk iki uydu...

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...

Bir Uzay Uçuşu Sırasında Hayatını Kaybeden İlk İnsan: Vladimir Komarov

Vladimir Mihailoviç Komarov (Rusça: Владимир Михайлович Комаров) (16 Mart 1927 Moskova - 24 Nisan 1967 Orenburg yakınları), Sovyetkozmonotu, bir uzay uçuşunda hayatını kaybeden ilk insan.1960'ta uzaya gidecek ilk kozmonot grubuna...