Rosetta Uzay Aracı Kuyruklu Yıldıza Yaklaşmaya Devam Ediyor

ÖNERİLENLER

Daha önceki haberimizde Rosetta uzay aracının kuyruklu yıldızın yörüngesine girdiğini yazmıştık.  Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın en son yayınladığı fotoğrafta 67p/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızı belirgin bir şekilde görülüyor.

Özçekim (selfie) modasına uyan Curiosity ve astronotlardan sonra bu sefer de Rosetta bir özçekim yaptı. Görevini bugüne kadar kusursuz yerine getiren Rosetta, özçekimini arka planda kuyruklu yıldız görünecek şekilde yaptı.

 

Yayın hakkı: ESA/Rosetta/Philae/CIVA
Yayın hakkı: ESA/Rosetta/Philae/CIVA

Kuyruklu yıldızın etrafında elips şeklinde bir yörünge izleyen Rosetta şu anda enyakın olduğu mesafe 30 kilometre, ayrıntılı bir plan ile yaklaşmaya devam edecek olan uzay aracı, 24 Eylül tarihinde 20 x 30 km’lik yörüngeye ondan sonra da başka manevralar ile 10 x 20 km’lik yörüngeye yerleşmek istiyor.

UzayOrg-RosettaYorunge
Kaynak: ESA – Avrupa Uzay Ajansı

Tüm bu incelemeler ve hazırlıklar güvenli bir iniş gerçekleştirebilmek için yapılıyor.  Kuyruklu yıldızın önüne fazla  yaklaşılması durumda, yayılan gazların güneş enerjisi panellerine zarar verme ihtimali bulunmakta.

Uzay ajansı tarihinin en yoğun günlerini yaşadığı bu günlerde, merkezi İspanya’da bulunan RSOC (Rosetta Bilim Operasyon Merkezi) tüm ihtimalleri gözönüne alarak insanlık tarihinde bir ilk olacak “kuyruklu yıldıza iniş” için analizler yapmaya devam ediyor.

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER