Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Üç Mürettebat Dünya’ya Döndü

ÖNERİLENLER

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan iki kozmonot ve astronot, yaklaşık altı ay süren görevlerinin ardından Dünya’ya döndü.

NASA astronotu Steve Swanson ile Rus kozmonotlar Oleg Artemiev ile Alexander Skvortsov, Mart ayında başladıkları görevi tamamlayarak Dünya’ya döndü. Üç mürettebatın dönmesinin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) Keşif Görevi 41’in kumandanı kozmonot Maxim Suraev ile uçuş mühendisleri Reid Wiseman ve Alexander Gerst görevlerine devam ediyor.

Gerst, meslektaşları uzay istasyonunu terk etmeden önce beraber çektirdikleri bir fotoğrafı Twitter’da paylaştı. Gerst, mürettebatın giysilerini Elvis tarzı giydiği pozu Twitter’da “Elvis binayı terk etti” mesajıyla paylaştı. Swanson ise Dünya’ya dönüş yolculuğu başlamadan önce ‘görev esnasında çok eğlendiklerini’ söyledi.

Swanson ve iki Rus kozmonot, Soyuz kapsülüyle ISS’den TSİ 01.00’de ayrıldı ve Kazakistan’a TSİ 04.15 sularında indi. ABD, 2017’de hayata geçmesi planlanan ‘uzay taksisi’ projesine kadar astronotlarını uzaya Rus uzay araçlarıyla yollamaya devam edecek.

Dünya’ya dönen Keşif Görevi 40’ın mürettebatı, ISS’de bir hafta içinde en fazla bilimsel çalışmayı gerçekleştiren ekip oldu. Birçok kargo görevini de başarıyla tamamlayan ekibin boşalttığı yeri 25 Eylül’de ISS’e gönderilecek olan üç Keşif Görevi 41 astronotu kapatacak.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER