Hindistan’ın Uydusu Mangalyaan Mars’ın Yörüngesine Yerleşti

ÖNERİLENLER

Hindistan’ın tamamen kendi çabaları ve teknolojisi ile yapıp fırlattığı uydu, bugün hedefine ulaşarak Mars’ın yörüngesinde planlanan koordinatlara yerleşti.

İlk denemesinde başarılı olan bu girişim, Hindistan için büyük bir zafer oldu ve tüm Hindistan’da kutlandı. Benzeri projelere göre çok düşük bir maliyet olan 74 milyon dolarlık toplam bütçesisi ile tüm bilim dünyasının takdirini topladı. Ayrıca Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “Gravity” filminin bütçesini örnek olarak göstererek, Hollywood’un uzay temalı filmlerine 100 milyon dolar harcanırken bu olağanüstü projenin daha düşük bir maliyetle tamamlandığını gururla söyledi.

mangalyaan
Mangalyaan

Mangalyaan isimli uydunun yörüngesine yerleşmesi ile Hindistan Mars araştırmaları konusunda sözsahibi dördüncü ülke oldu. Başbakan Modi, imkansıza yakın bir işi başardıklarını için çok mutlu olduklarını, daha önce dünya çapında 51 denemenin sadece 21 inin başarılı olduğu belirtti.

Mangalyaan’ın kızıl gezegen Mars’ın atmosferini incelemek ve fotoğraflar çekmek için göreve hazır olduğu ve amaçlarından birinin de biyolojik aktivitelerin bir göstergesi olarak kabul edilen metan gazının tespit edilmeye çalışılması olduğu belirtildi.

Mangalyaan

 

ISRO Uzay Ajansı
ISRO, Hindistan Uzay Ajansı

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER