Dünya Neden Döner ?

ÖNERİLENLER

Aslında sadece Dünya değil diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de dönüyorlar. Bütün bu dönüşlerin ne zaman niçin ve nasıl başladıkları bilinmiyor.
Ancak oluşumu sırasında dev bir bulut olan Dünya, yoğunlaşırken (katılaşırken) dönmeye başladı. Bilim adamları buna “açısal momentumun korunumunun” neden olduğunu söylüyorlar. Bunu anlatmak bizim için zor. Ama şu örnek belki işimizi kolaylaştırabilir: Lavaboya su döktüğümüzde, suyun daireler çizerek aktığını görürüz.  Suyu boşaltırken de, tıpayı çektiğimizde su döne döne boşalır. İşte bu şekilde dönmeye başlayan Dünya’mız, uzayda onu durduracak hiçbir kuvvet olmadığı için dönmeye devam etti. Ve hala ediyor. Masanın üzerinde döndürdüğümüz bir basketbol topu bir süre sonra durur. Neden durur? Çünkü uzaydan farklı olarak Dünya’daki tüm boşluklar hava ile kaplıdır. Hava topun dönmesini durduracak bir sürtünme kuvveti oluşturur. Sürtünme kuvvetiyse enerji kaybına neden olur. Bunu, şanslıysanız topun döndüğü yerdeki ısınmadan anlayabilirsiniz. Ya da top hızlı döndüyse, sürtünmenin neden olduğu hava akımının sesini duyabilirsiniz. Uzayda dönmeyi yavaşlatacak ya da durduracak bir etki olmadığı için enerji kaybı olmaz. Ya Dünya’yı yavaşlatacak bir güç olsaydı? Dönmeden dolayı oluşan enerji, okyanusların kaynamasına, yeryüzündeki kayaların erimesine ya da volkanların patlamasına neden olabilirdi. Tamamen durduğunda Dünya’nın Güneş’e bakan yüzünde sürekli gündüz, diğer tarafında sürekli gece olacaktı. Bu tür olayların sadece bilimkurgu filmlerinde geçmesini umalım. Ama, Dünya’nın dönme hızının yavaşladığı da bir gerçek! Ay, Güneş ve Güneş Sistemi’ndeki diğer gökcisimlerinin çekim kuvvetinden dolayı Dünya’da gelgitler yaşanıyor. Gelgitten doğan sürtünme kuvveti, Dünya’nın yavaşlamasına neden oluyor. Bu yavaşlama, yüzyılda 2 milisaniye olarak hesaplanmış. Yerbilimciler, 340 milyon yıl önce bir yılın 397 gün, bir günün 22 saat olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Eğer bir gün geleceğe, milyonlarca yıl sonrasına yolculuk yapabilirsek, bir günün 48 saat olduğunu görürdük.

WORLD

İlk olarak 1687 yılında Sir Isaac Newton’un ‘Hareketlerin Kanunları’ isimli kitabında belirttiği gibi eğer bir şey hareket ediyorsa ve ona hiçbir dış kuvvet etki etmiyorsa hareketine sonsuza kadar devam eder. Dünyanın ilk dönüş hareketini nasıl kazandığı tam olarak bilinmiyorsa da onu etkileyecek önemli ölçüde bir dış kuvvet olmadığından dönüşüne epey bir süre devam edeceği kesin.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

 1. Dünyanın dönmesinin sebebi güneşin uzay zamanı bükmesidir. Gerili bir çarşaf düşünün ve ortasına 100 kiloluk bir top koyun. Çarşaf bükülecek ve ağır topun seviyesi aşağıda kalacaktır. Daha sonra çarşafın merkezinden en uzak bir noktaya 1 kiloluk top koyun, bu hafif top 100 kiloluk topun etrafında dönmeye başlayacaktır ve aynı zamanda kendi etrafında da dönecektir, aynı zamanda da 100 kiloluk topa gittikçe yaklaşacaktır. İşte burada çarşaf uzay zamandır, çarşafı büken de güneştir, hafif top da dünyadır. Milyarlarca yıl sonra dünya da güneşe çarpacaktır bilindiği gibi.

 2. sayın şafak çetiner, güzel açıklamışsınız ancak, bu mantıktan hareketle ayın kendi etrafında ve dünya etrafında dönme sebebi de dünyanın kendi çapında uzay zamanı bükmesi oluyor, bu kısmı mantıklı ancak, şu da bir gerçek ki ay zamanla dünyaya yaklaşmıyor aksine günden güne yıldan yıla dünyadan uzaklaşıyor. dünya da bildiğim kadarıyla güneşe yaklaşmıyor aksine uzaklaşıyor bildiğim kadarıyla. ama yine de mantıklı geldi açıklamanız ama sadece yaklaşma kısmı hatalı.

 3. Çok zekice ama bir dış etken sayesinde çarşaf yırtılırsa ve 100kiloluk top yok olursa ne olacak?

 4. Güneşin dünyaya uyguladığı kutle çekimi çarşaf deneyinde olduğu gibi işler… lâkin dünyanın kendi eksenindeki dönüşüne bir delil değildir…bu ikisi farklı kurallardır….

 5. dünya düzdür ve dönmez, ay ve günes düz dünynin üzerinde döner, günes cok daha yakin ve daha kücük yoksa bulutlarin arsinda isklar ücgen seklinde yansimas

 6. peki diyelim ki dünya düz. peki diğerleri neden küre. ay, güneş, merkür, venüs, mars, jüpiter, uranüs, neptün, pluton, yıldızlar. neden küre olmuş. küre olan cisimlerin küre olma sebebi ne. dünyanın düz bir şekil alma sebebi ne. hangi fizik kanunu, en yakınızdaki ay’ı küre şekline sokup da dünyayı tepsi gibi düz yapmış. soruyu basitleştirelim. uzayda sadece ay ve dünya olsun. başka bir şey olmasın. ay neden küre şeklini almış. ayın küre olma sabebi ne. dünya düz ise düz olma sebebi ne. veya başka türlü sorayım. küre ise neden küre. düz ise neden düz. DÜZ OLMA NEDENİ NE? DÜNYA NEDEN DÜZ BİR ŞEKİL ALMIŞ. ve bir de mezuniyetiniz ne? ben üniversitede görev yapıyorum. burada on tane fizik profeörü var. hiçbiri dünya düz, demiyor. ve bugüne gerek günlük hayatımda gerek sosyal medyada dünya düzdür, diyen insanların ortak özelliği teknik lise, lise mezunu olmaları ve malkücü olmalarıydı. NEYSE KONUYU DAĞITMAYIM. bir an için dünyanın düz olduğunu kabul ediyorum. ama bunun nedenini merak ediyor um. neden hangi fiziksel olay sonucu düz bir şekil almış. ve diğerleri neden küre olmuş. mesela ay, neden küre. o niye tepsi gibi düz olmamış.

 7. son bir kaç yıldır gözlemdiğim bir olay. eskiden ateistler, muhammedin dünyası düzdür, islamiyete kurana göre dünya düzdür, derlerdi, buna karşılık, momin kardeşlerimiz de, hayır efendim, aksine dünyanın yuvarlaklığını müslümanlar, bulmuştur, hatta kuranda dünyanın küre olduğu yazar, vs. diyerek buna karşı çıkarlardı. şimdi son senelerde, dünya düzdür, diyen, yani ateistlerin istediği şeyi söyleyen momin sayısında hızlı bir artış var. NASA mason, NASA sahtekar, diyorlar ama fikirlerini savundukları düz dünya cemiyeti de pek müslümana benzemiyor. Angilikan kilisesi incilindeki dünya modelini savunuyorlar. https://www.youtube.com/watch?v=tVZTTpH66MY

 8. üniversite okuduğum yıllarda, bir grup ülkücü arkadaşa dünyanın küre olduğunu söylemiştim. beni, önce, “öyle söyleme günahtır” diye uyardılar. ben fikrimde ısrar edince, Atatürkün çocuğu, diye hakaret ederek beni dövmeye kalktılardı. ama yanıldıkları bir nokta vardı, ben öyle entel dantel, şiddet karşıtı solculardan değildim. aksine 12 yaşından beri boks yapan bir insandım. malkücü kardeşlerimden birinin, kırılan dişlerinin izi hala yumruğumda duruyor. neyse konuyu dağıtmayalım. dünya düzdür diyen insanların argümanlarından birisi şu, güya güney kutbu çember şeklinde düz dünyayı çevreliyormuş. ve uluslarası gizli antlaşmaya göre güney kutbu üzerinde uçuş yasakmış. geçmek isteyeni engelliyorlarmış. bu durumda, dünyanın düz olduğunu ancak, malkücüler ispat edebilir. niye, *ülkücü hareket engellemez*, çünkü. mhp ve ülkü ocakları sponsor olsun. bir uçak kiralayalım. güney kutbunu geçerek dünyanın düz olduğunu ispat edelim. malkücü hareket engellenemeyeceği için, kimse engel olamaz, ve dünyanın düz olduğu ispatlanır. gerçek dünya küredir, ama malkücülerin dünyası düzdür. onlar herşeye düz bakarlar.

 9. kardeşim, bir tane teknik liseliye kpss hazırlık dersi veriyorum. dik üçgendeki h²= a²+b² kuralını bile zor izah ettim. hadı canım, sanayideki ustanın çayını getir sen. günün birinde ODTÜ Fizik mezunu birisi dünya düz, derse ciddiye alıp tartışırız. ha bunu niye dedim. görev yaptığım üniversitede on tane fizik profesörü var, hiçbiri, dini bütün olanlar da dahil, dünya düz, demiyor. ama şu güne kadar, dünya düz, diyen ne kadar gerizekalı tanıdıysam, teknik lise mezunuydu.

 10. Kardeş sen kafayı yemişsin, git tedavi ol. Provokasyon yapıyorsun, dünya düz diyen kara cahildir, münakaşaya girilmez. Fakat sen tahminen şu an olmayan hikayeler üzerinden, “uzay ve bilimi siyasete karıştırmaya çalışıyorsun”. Gerçekten kafayı yemişsin. Geçmiş olsun.

 11. Tamam çarşafında ortasına dünyayı koyduk ve uzağına AYı koyduk bu ayın dönüşünü etkiledi. güneşi koyduk güneşte dünyanın dönüşünü etkiledi. kara delikleri koyduk oda büyük kütleli yıldızların, güneşin dönüşünü etkiledi eee daha sonra Kara deliğin dönüşünü yaratacak ve güneşe ivme kazandıracak güç nerde ? çarşafın ortası bomboş kaldı sayın şafak.

 12. Ve yeryüzünü de yayıp yuvarlattı. (79:30)

  Ayetin Arapça’sında geçen “dahv” kelimesinin köklerinden türetilen kelimeler “yuvarlaklık” ifade etmekte, “devekuşu yumurtası” gibi anlamlara gelmektedir. Bu yüzden yukarıdaki ayeti “Yeryüzüne devekuşu yumurtasının şeklinin verildiği” anlamında algılayanlar da olmuştur. Prof. Dr. Süleyman Ateş, en ünlü Arapça sözlük olan Lisanul Arab’a da dayanarak bu kelimenin anlamını şöyle açıklamaktadır : “…Hasılı dahv döşemek, düzeltmek demek ise de sadece basit bir döşemek ve düzeltmek değil, yuvarlak olarak düzeltmek, döşemek anlamını verir ki bu ayetten Yeryüzünün yuvarlak yaratıldığı anlamı çıkar.” “Dahv” kelimesi cevizle oynanan bir oyun anlamında da kullanılmış, aynı kökten türeyen “medahi” kelimesi yuvarlak taşları ifade etmek için kullanılmıştır. “Dahv” kelimesinde ve bu kelimenin kökünden türeyen kelimelerde yuvarlaklık anlamı olmasına karşın bazı çevirmenler yeryüzünün yuvarlaklığını algılamaktaki zorlukları sebebiyle ayeti sadece yeryüzünün düzenlenmesi olarak algılamışlar, yazı ve çevirilerinde bunu yansıtmışlardır. Oysa Dünya’nın şekli gerçekten de “dahv” kelimesinin ifade ettiği yuvarlaklığa, yumurta biçimine, devekuşu yumurtası şekline benzemektedir. Dünyamız aynı devekuşu yumurtası gibi geoittir. Yani tam düzgün küre olmayan, fakat küremsi, kutuplardan basık şekildedir. İnsanlığın yıllarca anlamaya çalıştığı Dünya’nın şeklinin ne olduğu hususuna da Kuran’da böylelikle işaret edilmiştir.

 13. Dünyanın dönme sebebi dünyanın manyetik kuvveti ve sıcaklığıdır aynı güçler birbirini iter zıt güçler çeker dünya soğuk güneş sıcaktır birbirlerini çekerler dünyanın güneşe bakan kısmı ısındıkça güneşe doğru bir itme kuvveti uygular doğal olarak soğuyan kısmıda çekme kuvveti uygulayacağı için dünya sıcak olan tarafından soğuk olan tarafına doğru döner bu dönme şeklinde ve hızında dünyanın manyetik alanın etkileride vardır çünkü dünya kutupları bulunan kütle çekim kuvvetine ve manyetik alana sahip olması yönünden dev bir mıknatısa benzer

 14. Bu arada ben daha önce dünyanın değil güneşin ve ayın döndüğünü düşünüyor ve savunuyordum yanılmışım sanırım dünya dönüyor ancak hiç tereddüt etmediğim konu dünyanın yuvarlak olduğudur

 15. çok güzel bir site gerçekten bildiğim bazı bilgilerin en dorusunu bu sitede gördüm harika herkese öneririm

 16. Gayet açıklayıcı bir makale. Benim bir sorum olacak, momentumun korunumu ile dünya ve diğer gezegenler kendi etrafında dönmeye devam ediyor ve aynı zamanda güneşin uyguladığı çekim kuvveti ile güneş etrafında dönüyorlar. Peki yıldızlar veya göktaşları neden sabit bir yörüngede hareket etmiyorlar? Gezegenler ile göktaşları ve yıldızları ayıran bir özellik olmalı. Kaldı ki momentumun korunumu sayesinde dünya 22.1° ila 24.5° derece arasında eğik bir biçimde kendi etrafında dönüyor. Buradaki sapmalar nasıl değişiyor? Demek ki etki eden başka bir kuvvet var. Bence dünyanın çekirdeği dediğimiz magma dolaylarında güneş ile etki tepki doğuran bir madde var. Bu herhangi bir maden yada başka bir element olabilir. Bu madde sayesinde tıpkı bizim bildiğimiz mıknatıslar gibi güneş ile bir manyetik alan oluşturuyor, yörüngede bazı yerlerde yavaşlaması da buna işaret. Dünya, güneş etrafındaki yörüngesinde bazı dönemlerde güneşten uzaklaştığı için, kendi açısı biraz sapmaya uğruyor bu da gece gündüz sürelerinin kısalmasına veya uzamasına sebep oluyor tabi ki.

 17. Yazılanları okuyunca aklıma şu soru geldi: Dünya kendi etrafında dönüyor evet..bunun sebebi ilk oluştuğu zamandan beri astroidlerin birleşmesi dairesel şekilde olup içe doğru birleşmesiyle dönme hareketinin yavaşlayarak devam ettiği..
  Ay dünyaya ti adlı kütlenin çarpmasıyla etrafa saçılan toz ve parçacıkların birleşmesiyle oluştu öyle değilmi?
  Peki etrafındaki parçacıklarla birleşirken aynı dünyanın oluşması gibi neden dönmeye devam etmedi?yani neden ay dünya gibi kendi etrafında dönmüyor?dönmediği için ayın diğer tarafını biz hiç göremiyoruz..neden?

 18. Hayatta her şey bileşenlerinden oluşur.Bunun dışında mucize denen bir sey de yoktur.Merkez güneş ise katmanlarda bileşmeyenler mevcuttur .merkezin etrafındaki her katman yörünge oluşturur.her bileşen bütüne varmak için yol kat eder bu da katmanlar arasındaki dönüşümü saglar ve dünya atmosferinin güneş etrafında dönmesini sağlar.iki katman arasına sıkışan dünya atmosferinin her iki sürtünmeden kaynaklanan kendi etrafinde donme islemi gerceklesir Ayla dünya arasındaki katmanların sürtünme kuvvetindrn dolayı ayın dönüş kuvvetinden daha yavaş olur

 19. Mehmet kardeşim dünyanın düzmü geoitmi tartışmasına giremem seninle yalnız bu kadar BİLİM ADAMI! yalan söylüyor dimi dedin ya. o bilim adamları VAN ALLEN (ALÇAK DÜNYA YÖRÜNGESİ) KUŞAĞINDAN ÇIKABİLDİLERMİ 🙂 O bilim adamları uzaya çıkıp uzaydan dünyanın resmini çekebildilermi gerçekten ? evet dersen NASA’nın kendi söyleşilerine bak orda van allen kuşağını bırak geçmeyi o tabakaya 1 cm bile giremediklerini KENDİ AĞIZLARI söylüyo (Biz demiyoruz O BİLİM ADAMLARI) söylüyo 🙂

FARKLI BİLGİLER