Satürn’ün Uydusu Titan’ın Adası Yeniden Belirdi

ÖNERİLENLER

Satürn sistemini gözlemleyen Cassini uzay aracı, birkaç ay önce tespit ettiği Titan’daki ‘sihirli adayı’ yeniden gözlemledi. Ancak sırrı çözülemeyen adanın değiştiği fark edildi.

 

Cassini’nin ilk olarak Haziran ayında fotoğraflarını elde ettiği Titan’daki esrarengiz yapı, ortadan kaybolduktan birkaç ay sonra yeniden belirdi. Titan’ın sıvı metan dolu Ligeia Mare denizinde tespit edilen ve ‘sihirli ada’ olarak adlandırılan yapı, yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Cassini, sihirli adayı tespit ettiği bölgeyi ilk kez 2007 yılında görüntülemiş ve fotoğraflar, karanlık bir alan ortaya koymuştu. Cassini, yazın çektiği fotoğraflarda Ligeia Mare’deki bölgede değişim gözlemlemişti. Bir süre gözden kaybolan esrarengiz yapı, yeniden ortaya çıktı.

Bilim insanları, denizde yaşanan buharlaşmanın söz konusu değişime neden olduğunu düşünüyor. Yakınlardaki kıyı şeridinde bir değişim yaşanmaması, bu olasılığı güçlendiriyor. Diğer olasılıklar arasında ise dalgalara neden olan güçlü rüzgarlar, suyun yüzeyine yükselen gaz kabarcıkları, su üzerinde yüzen katı maddeler veya sığ sularda sürüklenen katı nesneler yer alıyor.

Nisan 2007, Temmuz 2013 ve Ağustos 2014'te elde edilen görüntüler.[Fotoğraf: NASA]
Nisan 2007, Temmuz 2013 ve Ağustos 2014’te elde edilen görüntüler.[Fotoğraf: NASA]
NASA, öne sürülen olasılıklardan ‘daha ilginç’ bir durumun da söz konusu olabileceğini belirtse de, dünya dışı canlı ihtimali şu an çok güçlü görünmüyor. NASA, değişimlerin buzul uydu Titan’daki mevsimsel değişimlerden de kaynaklanıyor olabileceğini ifade etti.

Cassini radar ekibinin başında yer alan Stephen Wall, “Bilim gizemleri seviyor. Bu anlaşılmaz durum, Titan’da heyecan verici bir değişime tanıklık etmemizi sağlıyor. Değişim üzerindeki gözlemlere devam ederek daha fazla detay elde edebileceğimizi umuyoruz” dedi.

NASA, yapılacak gözlemlere rağmen ne olduğunu bilinmeyen yapının esrarını ancak Titan’a gönderilecek bir uzay aracıyla çözebileceklerini belirtti.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER