Küresel Tohum Deposu Geleceğimiz İçin Neden Önemli?

ÖNERİLENLER

Svalbard Küresel Tohum Deposu, dünya üzerinde küresel bir felaket yaşanması ihtimaline karşı bitki genetik çeşitliliğini korumak amacıyla, Kuzey Kutbu ile Norveç ana karası arasındaki Svalbard Takımadasında 2008 yılında kuruldu.

 

Norveç hükümeti tarafından finanse edilen Svalbard Küresel Tohum Deposu, Kuzey Kutbu ile Norveç ana karası arasındaki Svalbard Takımadasında 2008 yılında kuruldu. Bu deponun kuruluş amacı, dünya üzerinde küresel bir felaket yaşanması ihtimaline karşı bitki genetik çeşitliliğini korumak.

Tesisin neden Svalbard’da kurulduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Gelelim bu sorunun cevabına.

Yetkililer Norveç’in dünyanın sessiz ve güvenli bir bölgesinde olduğunu belirtiyor. Ayrıca küresel ısınmadan etkilense bile Svalbard’ın dünyanın en soğuk yerlerinden biri olarak kalması bekleniyor. Donmuş bir dağın içerisinde kurulan tesis, yapay soğutma sistemi ile -18 °C sıcaklıkta sabit tutuluyor. Böylece tohumların uzun yıllar canlı kalması sağlanıyor. Ayrıca gelecekte daha sıcak bir iklim yaşanacağı öngörüldüğü için tesisin giriş tüneli su geçirmeyecek özellikte inşa edilmiş. Yetkililer iklim koşullarındaki gelişmeleri takip ederek tohumları korumak için gerekli önlemleri aldıklarını belirtiyorlar.

 

Tohumlar Svalbard’a genellikle hava taşımacılığı ile gönderiliyor. Sadece çok büyük gönderilerde deniz taşımacılığı kullanılıyor. Kurutulmuş tohumlar, özel olarak tasarlanmış hava geçirmez alüminyum torbalarda saklanıyor. Torbalar ise uygun bir şekilde ambalajlanıp etiketlendikten sonra tohum kutularına konuluyor ve bu kutular tekrar açılmıyor. Yetkililer, tohum kutularını tarayarak depoya tohumlardan başka hiçbir ögenin girmediğinden emin oluyorlar.

Tohum alımı genellikle yılda üç kez önceden belirlenmiş tarihlerde yapılıyor. Farklı ülkelerden Svalbard Küresel Tohum Deposu’na gönderilecek tohumların nakliye maliyetleri deponun sponsoru tarafından karşılanıyor.

Şu an tesiste 5.481 farklı türe ait toplam 1.125.419 adet tohum örneği bulunuyor. İsteyen her ülke depoya tohum gönderilebiliyor. Depo, gelecekte küresel ölçekte herhangi bir felaket yaşanması durumunda tarımsal ürün çeşitliliğini korumak ve gıda güvenliğini sağlamak için insani bir görevi üstleniyor.

Kaynak: TÜBİTAK/BİLİM

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER