Cüce Gezegen Ceres ve Gizemli Parlak Bölgeleri

ÖNERİLENLER

Daha önce de sitemizde Ceres ile ilgili bir haber yapmıştık. NASA’nın Ocak ayında çektiği fotoğraflarda gezegen yüzeyinde görülen parlaklıklar bilim adamları arasında tartışma yaratmıştı.  Herkes ortaya bir görüş atmıştı ama genel bir kanıya varılması için daha yüksek çözünürlükte fotoğraf gereksimi ortaya çıkmıştı.

Nihayet, NASA’nın Dawn isimli uzay aracı Ceres gezegeninin yörüngesine girerek daha yakından yeni görüntüler almayı başardı.  NASA, yeni fotoğrafları 10 Haziran günü bilim meraklıları ile paylaştı.  Bu sefer parlak bölgeler daha yakından görünmesine rağmen yine de tam olarak neyin bu parlaklığı yol açtığını açıklamak mümkün olmadı.  Buna rağmen yeni görüntüler ve hazırlanan bir dakikalık canlandırma görüntüsü uzay bilimleri meraklıları tarafından takdirle karşılandı.

Ceres, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağındaki en büyük nesnedir.  Bulunduğu yerde en büyük nesne olmasına rağmen, 963 Km çap ile “cüce gezegen” ünvanını almıştır.
Yapısı kaya ve buzdan oluşmaktadır.  Parlak sayılır ama çıplak gözle görmek çok zordur, ancak tam karanlıkta gözlemlenebilinir.  Buz tabakasının altında su olduğu tahmin edilmektedir.

NASA, Dawn isimli uzay aracı ile 6 Haziran 2015 tarihinde 4400 Km uzaktan çekilen yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı yayınladı.  “Spot 5” olarak adlandırılan ve içlerinde en parlak olan bu alan, 90 Km çapında bir krater içinde yer alıyor.  Kaliforniya Üniversitesi’nden Chris Russell en yüksek ihtimalin buz yansıması olduğunu ama tuz da olabileceğini söyledi. Ayrıca, yakın çekim görüntüleri gelmeye devam ettikçe parlaklığın sırrının çözülmesinin kolaylaşacağını belirtti.

“Buz mu yoksa tuz mu” diye tartışmalar devam ederken NASA da bu konuda bir oylama düzenleyerek meraklıların görüşlerini topluyor.
Siz de sitemizden veya Facebook sayfamızdan Ceres oylamasına katılabilirsiniz.

Fotoğrafa bir daha bakın ve oyunuzu kullanın!
Ceres oylama ilintisi: http://www.jpl.nasa.gov/dawn/world_ceres/

Credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
Credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER