Ceres Gezegenindeki Parlak Noktanın Sırrı Araştırılıyor

ÖNERİLENLER

NASA’nın “Dawn” uzay aracı, cüce gezegen Ceres üzerindeki esrarengiz parlak noktanın yeni fotoğraflarını çekince aslında yanyana iki parlak nokta olduğu anlaşıldı.

UzayOrg_Ceres_19022015t

 

Ceres isimli cüce gezegen, Mars ile Jupiter’in yörüngeleri arasında yer almakta olup yaklaşık olarak çapı 950 Km dir. Ceres, Güneş sistemi içinde yer alan tek cüce gezegendir. 1801 yılında İtalyan gökbilimci Giuseppe Piazzi tarafından keşfedilmiş olup iç yapısının kayalık olduğu ve ince yüzeyinin altında da buz olduğu tahmin ediliyor.

UzayOrg_Ceres_Kesit_t

Parlak ışık konusunda bilim adamları çeşitli görüşleri öne sundular. Bunlardan en yaygın olanı göçük içinde birikmiş buzun ışığı yansıtması. Kaliforniya Üniversitesi gökbilimcisi ve Dawn görevinin yöneticisi Chris Russell, parlak noktalarda ışığın diğer bölgelere göre % 40 daha fazla yansıdığını belirterek bunun sebebinin de buz olabileceğini söyledi.

Dawn uzay aracı merak uyandıran fotoğrafları 19 Şubat günü 46000 Km uzaktan çekmişti. Dawn, 6 Mart günü Ceres’in yörüngesine girdikten sonra yavaş yavaş cüce gezegene yaklaşarak 373 Km kadar yakın bir mesafeden gezegenin yüzeyini tarayacak.

UzayOrg_PIA19179-Ceres-DawnSpacecraft
Parlaklığın sebebi konusunda pek çok olasılık olduğunu belirten Dawn görevi araştırmacılarından Chris Russell, volkanik aktivite, tuz veya kil benzeri bir madde de olabileceğini söyledi.

Çok yakında daha net fotoğraflar elde edileceği söyleyen Dawn araştırmacılarını Uzay.Org ekibi olarak takip edip, yeni gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Dünya, Ay ve Ceres
Dünya, Ay ve Ceres

Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

NASA Hakkında

NASA, (National Aeronautics and Space Administration)(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)ABD 'nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum, 29 Haziran 1958 yılında kurulmuştur. Daire, 1...

Uzay Tuvaleti

Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda ve uzayda herşey Dünya'dakinden farklı olduğu...

Televizyondaki Karıncalanmanın Sebebi

Analog televizyon yayınında sinyal olmadığında ekranda sürekli hareket eden beyaz ve siyah noktalar görmekteyiz buna halk arasında karıncalı görüntü deniliyor.Kusursuz şartlar altında anten ucunda bir...