Yeni Keşfedilen Kara Delik Güneşin Kütlesinden 12 Milyar Kat Büyük

ÖNERİLENLER

Çinli gök bilimciler kara deliği keşfetmeden önce, kara delik ile beslenen kuasarı keşfettiler. Kuasarlar, kısa ömürlü gamma ışını patlamaları veya süpernova patlamalarından sonra evrendeki en parlak nesnelerdir. Işığın bile kaçamadığı, müthiş çekim gücü ile her şeyi yutan kara deliklerin etrafında girdaba kapılmış gibi büyük bir hızla dönen gaz ve maddelerin yaydıkları ısı ve ışığın Kuasarları oluşturduğu kabul edilmektedir.

Credit: ESA/NASA, the AVO project and Paolo Padovani
Credit: ESA/NASA, the AVO project and Paolo Padovani

 

Kuasarı farkeden Pekin Üniversitesi araştırmacıları daha iyi veri toplayabilmek için Amerikalı ve Şili’li meslektaşlarından yardım istediler. Harvard Üniversitesi’nden gök bilimci Avi Loeb, “Parlaklık bakımından şimdiye kadar tespit edilenlerin en büyüğü” diyerek tüm Samanyolundan 40000 kat daha parlak olduğunu söyledi.

 

Resim: ZHAOYU LI, SHANGHAI ASTRONOMICAL OBSERVATORY
Resim: ZHAOYU LI, SHANGHAI ASTRONOMICAL OBSERVATORY

Samanyolu dahil tüm büyük galaksilerin merkezlerinde bir kara delik bulunur fakat hepsi aşırı sıcak gazlar ile çevrelenmezler.  Sadece kuasarlarda vardır, yeni keşfedilen ve “SDSS J010013.02+280225.8” olarak adlandırılan nesnede şimdiye kadar görülmemiş derecede çok var.  Kuasarların büyüklüğü aynı zamanda kara deliğin de büyüklüğünün göstergesi oluyor. Bugüne kadar bilinenlerin, en çok güneşin 3 milyar katı büyüklüğünde bir kütlesi vardı ama bu yeni keşifte tam 12 milyar katı olduğu tespit edildi.

 

Credit: NASA
Credit: NASA

Keşfi Nature bilim dergisinde dün (26 Şubat 2015) paylaşan baş araştırmacı Xue-Bing Wu, ‘Büyük Patlama’dan sadece 900 milyon yıl sonra oluşmuş bu kuasarın o kadar kısa zamanda bu büyüklüğe nasıl ulaştığını bilinen teoriler ile açıklamanın kolay olmadığını, fakat keşfin evrenin ilk dönemini daha iyi anlamıza yardımcı olacağı söyledi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER