20 Mart Cuma, Güneş Tutulması

ÖNERİLENLER

 

Dünya cuma günü Güneş tutulmasına tanık olacak. Kuzey Atlantik’te tam olarak gözlemlenecek olan tutulma, Avrupa ve Türkiye üzerinde parçalı olarak belirecek. Tutulma Türkiye’nin her yerinden gözlemlenebilecek.

Cuma günü Güneş, Ay ve Dünya’nın aynı hizaya girmesiyle tam ve parçalı Güneş tutulması yaşanacak. Tutulma Kuzey Atlantik, Grönland, Avrupa, Kuzey Afrika ve Sibirya’da gözlemlenecek.

TSİ 10.00 ve 12.00 arasında yaşanması beklenen tutulmada, Faroe Adaları ve Svalbard Takımadaları üzerinde Ay tamamen Güneş’i bloke ederek Dünya’yı karartacak. Kuzey ve Orta Avrupa üzerinde Güneş’in yüzde 90’ı, Türkiye üzerinde ise yaklaşık yüzde 40’ı Ay tarafından bloke edilecek. Parçalı Güneş tutulması, Türkiye’nin her noktasından gözlemlenebilecek.

Tutulmanın görülemeyeceği Amerika kıtaları ve Doğu Asya’da ise kozmik olay internetten üzerinden izlenebilecek.

solar_e_2010
Temmuz 2010’da yaşanan Güneş tutulmasından bir kare. [Fotoğraf: NASA]

Çıplak Gözle Bakmayın!

Tutulmayı izlemek isteyenlerin Güneş’e kesinlikle çıplak gözle bakmaması gerekiyor. Güneş’e doğrudan bakılması, retinanın zarar görmesi sonucu gözde kalıcı hasara neden olabilir.

NASA tarafından yapılan uyarıda, ‘hangi yöntemi seçilirse seçilsin, Güneş’e aralıksız bakılmaması gerektiği’ ifade edildi. Gözlemciler ara sıra mutlaka gözlerini dinlendirmeli ve güneş gözlüğü kullanmamalı. NASA, güneş gözlüklerinin tutulma benzeri olayları izlemek için yeterli koruma sağlamadığı notunu düştü.

Güneş tutulmasını gözlemlemek için ilk seçenek, tutulma gözlükleri kullanmak. Morötesi, kızılötesi ve yoğun görünür ışığı filtreden geçiren gözlükler, gözleri zararlı ışınlardan koruyor.

 *Türkiye, en son tam tutulmayı 1999 ve 2006’da izleyebilmişti.

Image Credit: NASA/SwRI.Amir Caspi/Dan Seaton

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER