Uzay Tuvaleti

ÖNERİLENLER

Bugüne kadar birçok astronota ev sahipliği yapan Uzay İstasyonu, insanın Uzay’daki yaşama alışması için de en önemli yer konumunda ve uzayda herşey Dünya’dakinden farklı olduğu için tuvaletlerde kısmen farklı.Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, iki adet tuvalet bulunmakta ve bunlardan biri  NASA’nın 1967 yılında geliştirdiği tuvalet ve diğeri ise  Uzay İstasyonu’nun Rus tarafında bulunan ikinci tuvalet.

 

uzaytuvalet

İdrar için ucunda vakumlu huni olan hortum kullanılır.Kadın ve erkekler için farklı tuvaletler olmasada farklı yapıda huniler vardır.Ancak her astronotun kendine ait hunileri vardır ve bunlar paylaşılmaz.

 

 

 

Astronotlar önce vücutlarını oturdukları klozete bağlarlar. Bu sayede yer çekimsiz ortamda tuvalette sabit kalır havalanmazlar.Uzayda suyun doğru kullanılması en önemli konulardan biri olduğu için bu tuvaletler suyla değil vakum gücü ile yani hava ile çalışır.Astronotlar tuvalete girmeden önce tuvalete özel bir poşet takar ve çıkarken poşeti alırlar. Astronotlar eğitimleri boyunca kameralı bir cihazla uzayda tuvalet ihtiyacı giderme eğitimi de alırlar.Ayrıca astronotlar Uzay elbiseliyken tuvalet ihtiyacı için çocuk bezi gibi sıvı emici iç çamaşırları giyerler.

 

UZAY TUVALETİ

Video National Geographic Channel tarafından hazırlanmıştır.
(Ayarlardan Türkçe altyazı açabilirsiniz.)

Astronotlar Uzay’da Nasıl Uyuyor ? Yazımıza da bakabilirsiniz.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER