Philae Uyandı – Kuyruklu Yıldızdan Veri Geldi

ÖNERİLENLER

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından geliştirilen Rosetta uzay aracının bir modülü olan Philae yaklaşık 7 ay önce “67P/Churmuyov-Gerasimenko” isimli kuyruklu yıldıza iniş yapmış fakat yüzeye tutunamadığı ve yerçekiminin yok denecek kadar az olduğu için sekerek planlanan iniş alanından epeyce uzağa, pek de düzgün olmayan bir şekilde inmişti.  Ayrıca bulunduğu bölgeye güneş ışınları ulaşmadığı için pillerini dolduramayarak kendini kış uykusu moduna sokmuş ve iletişim kesilmişti.

Bugün, Almanya’da bulunan ESA operasyon merkezi tarafından bir açıklama yapılarak Philae’den sinyal alındığını ve durumunun iyi olduğu bildirildi. Ayrıca şu anda -35 derece ısıda çalıştığı ve 24 watt gücü olduğu eklenerek “operasyona hazır” denildi.

Bilim dünyasında sevinç yaratan bu haber alındıktan sonra bilim adamları sabırsızlıkla Philae’den yeni veriler beklemeye başladı.

Bu konuda önceki haberlerimizi okumak isterseniz, sağ üst köşede bulunan arama yazan yere Philae yazıp Enter tuşuna basınız.

UzayOrg_Philae-InisTakimi

 

son

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

FARKLI BİLGİLER

NASA Astronotlarının Görülmemiş Fotoğrafları

                   Kaynak: NASA, Line.do

İlk Uzay Şempanzesi: Ham

Uzay’a giden ilk hominid olan “Ham” isimli şempanze 1956 yılında Kamerun’da ormanda doğmuş, hayvan yakalayıcıları tarafından yakalanıp Amerika’ya gönderilmiştir. Daha sonra Amerikan Hava Kuvvetleri...

Televizyondaki Karıncalanmanın Sebebi

Analog televizyon yayınında sinyal olmadığında ekranda sürekli hareket eden beyaz ve siyah noktalar görmekteyiz buna halk arasında karıncalı görüntü deniliyor.Kusursuz şartlar altında anten ucunda bir...