Ay Taşı Hırsızlığı Hakkında

ÖNERİLENLER

NASA, Temmuz 2002 senesinde tarihinin en büyük hırsızlık olayını yaşadı. Thad Roberts, Johnson Uzay Merkezi’nden, pek çok kişi tarafından paha biçilemez olarak görülen Apollo Ay taşlarından 101 gram çalarak, milyonlarca dolar karşılığında kara borsada satmaya çalıştı.

23 yaşındaki Thad Roberts, Utah Üniversitesi’nde jeofizik okuyordu.Boş zamanlarında ise üniversitenin astrofizik topluluğunu yönetiyordu.Thad Roberts, Utah Üniversitesi’nden NASA’ya Johnson Uzay Üssü’nün prestijli eğitim programına seçilen ilk insan olarak biliniyordu.

31 kuzeyThad Roberts, 31 Kuzey binasına atanmıştı ve NASA bilim adamlarının deneylerde kullanması için küçük taşlardan numune hazırlamakla görevlendirilmişti.

Fakat 31 Kuzey binasında çok daha değerli taşlar vardı.

NASA’nın yüksek güvenlikli depolarında Ay’daki görevlerin her birinden getirilen 380 KG ‘lık Ay taşları bulunuyor ve  4’te 3 havadan izole edilmiş nitrojen ile doldurulmuş özel kabinlerde saklanıyor. Bunlar Dünya’daki en nadir bulunan taşlar.

NASA’ya göre bu Ay taşları fiyatlandırılamayacak milli servetler.Fakat böyle nadir bir taşın karaborsada milyonlarca dolar edebileceği biliniyordu.

ay-tasi

Bu sıralarda NASA çalışanlarından Thad Roberts Ay taşı konusunu takıntı haline getirmişti ve eşini uzay üssüne götürüp Ay taşlarına dokunmasını sağlamıştı.Ancak Thad Roberts’ın aklında Ay Taşıları çalmak ve satmak vardı.Fakat Thad Roberts için NASA’nın depoları çok güvenliydi.

nasadepo

Binada bilim adamı Dr.Everett Gibson araştırma için ay taşları bulunduruyordu.Dr.Everett Gibson’ın laboratuvarında Apollo 11’den Apollo 17’ye kadar her Apollo görevinden Ay taşı numuneleri bulunuyordu.Bu taşlar laboratuvarda da güvenli bir şekilde 272 kiloluk kasalarda korunuyor.Bu kasalarda Ay’dan gelen 53 adet numune bulunuyor.Toplamda 101 gram.

Taşların nasıl saklandığı hakkında bilgi toplamak için 2001’de , Dr.Everett Gibson’ın ofisine geldi ve eşine bir Ay taşı numunesi göstermesi için ricada bulundu. Dr.Everett Gibson bunu kabul etti ve daha sonra onlara bir taş numunesini gösterdi.

nasaipThad Roberts, daha Ay taşlarını çalmadan onları nasıl satacağının planlarını yaptı ve bir arkadaşının yardımı ile mineral ve taşlar ile ilgili olan 50 kadar koleksiyoncunun e-posta adreslerine e-posta gönderdi.Belçika’dan bu e-postayı alan amatör bir mineral koleksiyoncusu olan Axel Emmermann bunun yasal olmadığını iyi biliyordu ve olayın çok büyük boyutta bir suç olduğunu bildiği için FBI’a başvurdu.Bundan sonra FBI’dan Özel Ajan Nick Nance, koleksiyoncu Axel Emmermann’ın baldızı gibi davranarak e-posta iletişimine devam etti.Bundan sonra yapılması gereken iyi bir operasyon hazırlamak ve daha gerçek adını bilmedikleri e-posta adı Orb Robinson olan kişiyi tutuklamaktı.FBI kısa zamanda e-posta adresi hakkında daha fazla bilgiye ulaştı.Bunlar arasında NASA Johnson Uzay Üssü’nden gelen ip adres bilgileride vardı.

 

fbitampa

Bütün bunlar olurken Thad Roberts,  22 yaşındaki NASA’da başka bir stajyer olan Tiffany Fowler ile bir ilişkiye başladı.Daha sonra ona Ay taşlarını çaldıranında ona olan sevgisi olduğunu söyleyecekti.Aynı zamanda eşi ile olan ilişkisinide devam ettirmeye çalışıyordu.Ayrıca 19 yaşındaki mühendislik okuyan Shae Saur’da NASA’da çalışıyordu ve onuda kolayca ileride işleyecekleri suça dahil etti.

E-posta trafiğine devam ediyordu.Thad Roberts, farkında olmadan FBI ajanları ile konuşmaya ve taşlar hakkında detay veriyordu..FBI ise birilerinin Ay taşlarını çalabileceğini düşünmüyordu, çünkü e-postalarda o taşlara sahip olduğunu söylüyordu.

13 Temmuz 2002’de Thad Roberts kendi arabasından daha büyük olan arkadaşının arabasını aldı.Yanına Tiffany Fowler ve Shae Saur’ u alarak gece Johnson Uzay Üssü’ne gitti.31 Kuzey binasının kapı şifresine sahip olan Thad Roberts, Tiffany Fowler ile birlikte binaya girdi.31 Kuzey binasının çevresinde kameralar yoktu.Güvenlik dış kapı şifresi ve Dr.Everett Gibson’ın şifreleri ile sağlanıyordu.Dr.Everett Gibson’ın laboratuvar kapısını açmak için 30 dakika harcadığını daha sonra FBI ajanlarına söyleyecekti.Laboratuvara girdikten sonra 272 kg’lık kasanın şifresini açmaya çalıştı ancak başarılı olamayınca kasayı götürmekte çareyi buldu.Kasayı arabaya koyduktan sonra Johnson Uzay Üssü’nden ayrıldılar ve kasayı Texas, Webster’da bir motelde daha önceden tuttukları bir odaya taşıdılar ve orada kasayı parçalayarak açtılar.Getirdikleri arasında Dr.Everett Gibson’ın 30 yıllık Ay taşı araştırmalarının bulunduğu defterleride vardı.Thad Roberts, Dr.Everett Gibson’ın defterlerinin kasada olduğunu halen inkar ediyor.Ama Tiffany Fowler o gece yatağın hemen altında birkaç yeşil defterin göründüğü fotoğraflar çekmişti.

Pazartesi sabahına kadar hırsız bulunamadı.Dr.Everett Gibson o sırada Sydney,Avustralya’da bir konferanstaydı.

Thad Roberts e-posta rumuzu Orb Robinson’ı kullanarak e-posta adresine bir fax çekti.Fax Dr.Everett Gibson’ın resmi belgelerini içeriyordu.FBI ajanları Orb Robinson olarak bilinen Thad Roberts ile buluşmak için gerekli düzenlemeleri hızlandırdı.

Büyük bir tesadüf olarak Ay’a ilk defa çıkma tarihinin 33. yıldönümde bir buluşma gerçekleştirdiler.FBI ajanlarının önceden seçtiği mekana gelen Thad Roberts, e-posta’da konuştuğu kadın rolünü yapacak FBI ajanı ile birlikte masaya oturdu.Daha sonra Tiffany Fowler ve en başta e-posta ve alıcı bulma konusunda yardımcı olan arkadaşıda masaya oturdu.Dinleme cihazı üzerlerindeyken Thad Roberts, bütün olanları hırsızlığı nasıl yaptıklarını anlattı.Otele giderek Ay taşlarını almaya giderken FBI bir operasyon düzenledi.Thad Roberts ve arkadaşları yakalanmıştı.Ne ailesi ne de eşi kefaletini ödemeyi kabul etmediler.Thad Roberts yakalandıktan sonra Dr.Everett Gibson bütün Ay taşlarını geri almıştı fakat onlar artık kirlenmişti ve bütün bilimsel değerleri düşmüştü.Buna ek olarak defterler kayıptı.

Thad Roberts, hapiste 6 yıl geçirdi.Tiffany Fowler ve Shae Saur 3 yıl gözaltında tutulmak koşuluyla salıverildiler.

Kaynak:National Geographic,FBI

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER