NASA’nın 4 analog astronotunun gelecek yılı geçireceği sahte Mars yaşam alanı

ÖNERİLENLER

NASA’nın dört kişiyi önümüzdeki bir yıl boyunca sahte bir Mars yaşam alanına kapatmasının üzerinden bir hafta geçti ve simüle edilmiş uzay üssündeki yaşamın nasıl olduğuna dair şimdiye kadarki en iyi bakışımızı elde ettik.

NASA’nın Houston, Teksas’taki Johnson Uzay Merkezi’nde bulunan ve Mars Dune Alpha olarak bilinen 3D baskılı sahte Mars üssü, ajansın ilk Mürettebat Sağlığı ve Performansı Keşif Analogu (CHAPEA) görevinin gelecek yıl boyunca mürettebat üyeleri Kelly Haston, Ross Rockwell, Nathan Jones ve Anca Selariu’ya ev sahipliği yapacak.

Bu, NASA’nın gelecekte Mars’a yapılacak görevlerin en iyi şekilde nasıl tasarlanıp planlanacağını araştırmak için kullandığı üç CHAPEA görevinden ilki. Dört kişilik mürettebat, Dünya ile kızıl gezegen arasında var olan 22 dakikalık iletişim gecikmesi de dahil olmak üzere, gerçek bir astronot mürettebatından beklenenlere benzer faaliyetleri yürütmek için görev kontrol operatörleriyle koordinasyon halinde habitatın içinde yaşayacak ve çalışacaktır.

CHAPEA-1 dörtlüsü görevlerini yerine getirirken, NASA araştırmacıları gözlerini mürettebatın kendisinden ayırmayacak. Bir yıl boyunca kaldıkları süre boyunca yaşam alanlarıyla ve birbirleriyle nasıl etkileşimde bulundukları, mobilya düzeni ve yemek planlamasından mürettebat atamaları ve ekipman bakımına kadar her şeyi bilgilendirebilecek önemli veriler sağlayacaktır.

CHAPEA-1 mürettebatı için Mars Dune Alpha, toplam 1.700 metrekarelik bir iç mekana sahip dört ayrı uyku odası sunuyor. A NASA Twitter hesabında yayınlanan video Bu yılın başlarında, mürettebatın Mars yüzeyini “keşfetmek” için gerçekleştireceği simüle edilmiş EVA’lar (araç dışı aktiviteler) için kullanılan habitat ve bitişiğindeki 1.200 metrekarelik muhafaza hızlı bir tur sunuyor.Ortasında kırmızı üçgen CHAPEA misyon logosu bulunan beyaz bir kapı. Kapı ve yapı duvarları üst üste yığılmış, 3D baskılı kırmızı kil renkli katmanlardan yapılmıştır.

NASA’nın Houston, Teksas’taki Johnson Uzay Merkezi’nde bulunan 3D baskılı CHAPEA görev habitatı Mars Dune Alpha’nın giriş kapısı. (Resim kredisi: NASA/NASA Video Ekran Görüntüsü)

Mars Dune Alpha’da yürürken, tuvalet ve duş alanının karşısındaki bir koridorda mürettebat odaları sırası ortaya çıkıyor. Bu koridorun sonunda küçük ölçekli ürün üretimi için düzenlenmiş bir alana dönülüyor ve bu alan açık bir mutfağa ve bir masa salon mobilyası bulunan dinlenme alanına bitişik olarak yer alıyor.

Ortak alanın karşısındaki bir kapı, bir masa ve ekipman için rafların bulunduğu çalışma alanına açılıyor. Her iki taraftaki odalarda fitness ve çamaşırhane makinelerinin yanı sıra robotik kontrol istasyonları ve bir 3D yazıcı bulunuyor. Açık çalışma alanındaki bir başka kapı, habitatın birincil hava kilidinin karşısında yer alan küçük bir tıbbi bölmeye sahiptir.

Mars Dune Alpha kat planı. Sahte Mars yaşam alanı önümüzdeki yıl boyunca dört NASA analog astronotuna ev sahipliği yapacak. (Resim kredisi: NASA/Melodie Yashar)

Simüle edilmiş Mars toprağı ve kırmızı, kayalık uçurumların arka planı, CHAPEA-1 mürettebatına EVA’ları ve diğer görev araştırmalarını gerçekleştirirken mümkün olduğunca tam daldırma sağlamak için yapının duvarlarını sıralamaktadır. Bu alanı 7 Temmuz 2024’te Dünya’ya “dönene” kadar Mars Dune Alpha’dan tek çıkışları için kullanacaklar.

O zamana kadar, habitatın hava kilidinin diğer tarafındaki Mars kum havuzu, analog astronotların manzara değişikliği için tek şansı olacak.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER