Birleşik Krallık’taki ODIN Space, yörüngedeki ilk uzay çöpü takip sistemi testinde başarılı oldu

ÖNERİLENLER

Londra’daki ODIN Space’e göre, uzay çöplerinin küçük parçalarını takip eden yeni bir yöntem yörüngedeki ilk deneme testini geçti.

ODIN son iki yıldır, mevcut yöntemlerle kaydedilemeyecek kadar küçük uzay çöplerini tespit ve takip etmek için teknoloji geliştirmekte ve kalifiye hale getirmektedir. Şirketin ilk demonstrasyon sensörü, SpaceX’in 12 Haziran’da fırlatılan Transporter-8 görevinin bir parçası olarak yörüngeye çıkan D-Orbit ION uydusuna entegre edildi.

Yörüngede bir haftadan fazla bir süre geçirdikten sonra ODIN, D-Orbit ile yerleşik sensörlerinin çalışır durumda olduğunu ve ana uydusundan gelen zayıf akustik titreşimleri aldığını doğruladı. Bu demo uçuşu için ODIN’in enkaz sensörü, ION uydusundan gelen en küçük okumaların bile tespit edilebilmesini sağlamak amacıyla son derece yüksek bir hassasiyete ayarlandı.

Dünya yörüngesinde on binlerce izlenebilir enkaz parçası bulunmaktadır ve uzay ekonomisinin büyümeye devam etmesiyle bu sayının 2030’larda ve sonrasında katlanarak artması beklenmektedir. Mevcut teknoloji kullanılarak, yalnızca yaklaşık 4 inçten (10 santimetre) daha büyük enkaz parçaları takip edilebilmektedir. ODIN, teknolojisinin, neredeyse görünmezlik içinde, mermi hızlarında hareket eden ve uydular, uzay istasyonları ve yörüngedeki diğer altyapılar için tehdit oluşturan santimetrenin altındaki enkazın izlenmesine yardımcı olacağını umuyor.

ODIN CEO’su ve kurucu ortağı James New ODIN basın açıklamasında “Artık müşterilerimize yeni nesil uzay verileri sağlamaya ve her yörüngeye çok daha fazla sensör göndermeye odaklanacağız” dedi ve ekledi: “Ölümcül, santimetre altı enkazın nasıl davrandığını anlayarak uzay varlıklarını koruyabilir, büyümeyi en üst düzeye çıkarabilir ve uzayda sürdürülebilirliği sağlayabiliriz.”

Şimdi ODIN, teknolojiyi ticari pazara sunmak için ölçek büyütmeyi planlıyor. ODIN’in santimetre altı sensörü faaliyete geçtiğinde, bir inçin 1/250’si (0,1 milimetre) kadar küçük enkazın boyutunu, yerini ve ilk kez hızını ve yörüngesini izleyebilecek.

Bu yörünge haritalamasıyla ODIN, Dünya yörüngesindeki binlerce uydunun durumsal farkındalığını artırmak için santimetre altı enkazların karmaşık modellerini oluşturmaya çalışmaktadır.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER