Yılın ilk süper ayı tüm dünyadaki gökyüzü gözlemcilerini heyecanlandırdı

ÖNERİLENLER

2023’ün ilk süper ayı 2 Temmuz’da tüm dünyada gökyüzünü aydınlatarak fotoğrafçılara ve gökyüzü gözlemcilerine gözlerini gökyüzüne çevirmeleri için ilham verdi.

Temmuz ayının dolunayı Buck Moon, 3 Temmuz Pazartesi günü New York’ta saat 19:10’da (2310 GMT) doğdu ve 4 Temmuz Salı günü saat 04:33’te (0833 GMT), tam da ABD 4 Temmuz kutlamalarına uyanırken battı.

Adını Temmuz ayında boynuzlarını uzatan geyiklerden alan bu yılki Buck Moon, New York’un Özgürlük Heykeli de dahil olmak üzere bir dizi ikonik arka plan karşısında çarpıcı göksel görüntüyü yakalayan her seviyeden astrofotoğrafçının ilgisini çekti.

Gary Hershom, aydınlanmanın sembolü olan ve özgürlüğe giden yolu aydınlattığı söylenen Lady Liberty’nin bakır meşalesini yakarken turuncu ve kırmızı renklerde parlayan Buck süper ayını yakaladı.

New York’tan çekilen bir başka görüntüde ise süper ayın kara bulutlarla örtüldüğü ve Özgürlük Heykeli’nin üzerinde parladığı görülüyor.Turuncu renkli Buck Moon süper ayı 2 Temmuz 2023'te Özgürlük Heykeli tarafından çerçevelenmiş olarak görülüyor.

New York’un ikonik Özgürlük Heykeli turuncu renkli Buck süper ayına bakıyor. (Resim kredisi: Gary Hershorn/Getty Images)

Elbette dolunay görüntüleri sadece ABD’deki tarihi yapıların yanında yer almakla sınırlı değildi.

Tarihi boyunca ABD’ye göç eden yerleşimcilerin birçoğu Atlantik’i aşan yolculuklarına Birleşik Krallık’taki Liverpool rıhtımından başlamıştı. Paul Ellis, Merseyside’daki tarihi Albert Dock ve Liver binası üzerinde kara bulutların ardındaki Buck Moon’un çarpıcı bir görüntüsünü yakaladı.Buck Moon süper ayı, 3 Temmuz 2023'te Liverpool'un tarihi rıhtımları ve Liver Binası üzerindeki kara bulutların arasından parlıyor.

Buck Moon süper ayı, 3 Temmuz 2023’te Liverpool’un tarihi rıhtımları ve Liver Binası üzerindeki kara bulutların arasından parlıyor. (Resim kredisi: Paul Ellis/Getty Images)

Ayrıca İngiltere’den süper ayı düşünceli bir ruh hali içinde yakalayan Twitter kullanıcısı Veronica Fens’teBulut örtüsüne rağmen Cambridgeshire’daki Ely Katedrali’nin üzerinde “cambazlık” yapan Ay’ı gördü.

Paris’te, Temmuz dolunayı Stefano Rellandini tarafından Seline nehri üzerinde uzanan Pont de Bercy köprüsü üzerinde, üzerinden bir uçak geçerken resmedildi.Bir uçak 3 Temmuz 2023'te Fransa'nın Paris kentindeki Pont de Bercy üzerinde Buck Moon süper ayının önünde uçuyor.

Bir uçak 3 Temmuz 2023’te Fransa’nın Paris kentindeki Pont de Bercy üzerinde Buck Moon süper ayının önünde uçuyor. (Resim kredisi: Stefano RELLANDINI / AFP/Getty Images)

Buck Moon’u biraz daha uzaktan görüntüleyen Saqib Majee, Temmuz dolunayını Hindistan’ın Cammu ve Keşmir bölgesindeki yazlık başkenti Srinagar üzerinde gördü.Buck Moon süper ayı 3 Temmuz 2023 tarihinde Hindistan'da Jammu ve Keşmir üzerinde görülüyor.

Buck süperayı Hindistan’da Jammu ve Keşmir üzerinde yükselirken fotoğraflandı. (Resim kredisi: Saqib Majeed/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Hüseyin Faleh, süper ayı Irak’ın güneyindeki Basra kentinde bulunan Basra Uluslararası Stadyumu’nun çam kozalağına benzeyen eşsiz yapısının arkasında yükselirken gördü.Buck Moon süper ayı, 3 Temmuz 2023'te Irak'taki Basra Uluslararası Stadyumu'nun eşsiz mimarisinin arkasında.

Buck süper ayı, 3 Temmuz 2023’te Irak’taki Basra Uluslararası Stadyumu’nun eşsiz mimarisinin arkasında parlarken fotoğraflandı. (Görsel: HUSSEIN FALEH/AFP via Getty Images)

Uzay meraklısı, amatör uzay sanatçısı ve amatör fotoğrafçı tarafından ay doğarken çekilen bir süper ay görüntüsü Marwella Zhang Twitter hesabından paylaştığı fotoğraf, diğer Buck Moon fotoğraflarında görülen canlı renklerden yoksun olabilir, ancak ayrıntılarıyla bunu fazlasıyla telafi ediyor.Buck Moon’un bu süper ay görüntüleri, kendi süper ay görüntülerinizi yakalamakla ilgilenmenize neden olduysa, önümüzdeki aylarda seçim yapmakta zorlanacaksınız. 2 Temmuz’da gerçekleşen Buck Moon, dört süperaydan oluşan bir serinin ilkini oluşturuyor.

Bir sonraki süperay 1 Ağustos Salı günü Dolunay şeklinde gerçekleşecek. Bundan sonra, 30 Ağustos’ta Mavi Ay doğduğunda Ağustos ayı ikinci bir süper aya sahip olacak. Bundan sonra süperaylar serisi 28 Eylül’de, aynı zamanda 2023’ün son süperayı olan Mısır Dolunayı’nın yükselmesiyle sona erecek.

Eğer bu süper aylardan birini görmeyi umuyorsanız, rehberlerimiz en iyi teleskoplar ve Dürbünler başlamak için harika bir yerdir.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER