Messenger Uzay Aracından Yeni Merkür Fotoğrafları

ÖNERİLENLER

NASA ilk defa Merkür‘ün bu kadar detaylı fotoğraflarını elde etti.

Mesincır (Messenger) uzay aracı Merkür’ün yüzeyine 228 kilometre yaklaşarak şimdiye kadar çekilmiş en detaylı yüzey fotoğrafları bilim adamlarına sundu.

Uzay aracı 29 Eylül uçusunda üçüncü ve son geçişini yaparak, Mart  2011’de bir yıllığına hakkında en az şey bilinen gezegen Merkür’ün yörüngesine oturmak için ihtiyaç duyduğu çekim gücüne de erişmiş oldu.

Son geçişteki elde edilen fotoğraflar gezegenin daha önce hiç detaylı görülmemiş bir bölümünün yaklaşık olarak yüzde 5’ini oluşturuyor. İlk fotoğraflar 30 Eylül’de yayınlandı ve daha yeni fotoğrafların yayınlanması bekleniyor.

Mesincır’ın tüm bu güzel gelişmelerin yanında Merkür’ün 800 kilometre uzağından geçerken kendi kendine uyku durumuna geçerek tüm gözlem fonksiyonlarını kapatması ve yaklaşık olarak 7 saat bağlantının kopması hiç beklenmedik bir sorun olarak ortaya çıktı. Hatta bu sorunlara ek olarak aracın Merkür gezegeninin kimyasal yapısını kaydetmesi için tasarlanmış en hassas gözlemleme cihazları olan gamma ışınları ve nötron spektometresi de
bozuldu.

Carnegie Bilim Kurumundan Mesincır araştırmacısı Sean Solomon bunlara ek olarak Merkür’ün ince atmosferi hakkında bilgi toplamak için yapılacak olan infrared ve gözle görülebilir ışıkta kayıdında gerçekleşmediğini ekleyerek ‘Bu gözlemleri yapamadığımız için hayal kırıklığına uğradık ama aracımız hala esas görevi olan Mart 2011 de yörüngeye oturmayı başarı ile gerçekleştirecek’ dedi.

Uzay.org Uzay Bilimleri Haber Sitesi
Yazan Ron Cowen
Çeviri Uzay.org

 

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER