Amerikan Uzay Aracı Ay’a Çarpmak Üzere Yol Alıyor

ÖNERİLENLER

İki tonluk roket gövdesi Ay’ın güney kutbundaki bir kratere çarpmak üzere yol alıyor. Çarpışma sonucu ortaya çıkacak gaz ve toz bulutlarını inceleyip kraterlerin içinde buz olup olmadığı araştıracak olan kısmıda peşinde.

Yakın zaman önce Hindistan’lı bilim adamlarının Hindistan uydusu gözlemlerine dayanarak Ay’da sanılandan daha fazla su olduğunu açıklamıştı. NASA, Ay’ın güney kutbundaki karanlık kraterlerinin ve çukurlarında su olup olmadığını anlamak üzere önce LCROSS uzay aracının ayrılmış gövdesini Ay’a çarptıracak ve daha sonra da ölçümleri yapıp veri toplayan kısmıda görevini tamamlayıp Ay’a çarpacak.

Bu tür bir araştırma ilk defa yapılıyor, ayın yüzeyinde böyle büyük çaplı delikler açıp da yüzey bileşenleri ile ilgili bilgi toplamak daha önce mümkün değildi.

Bilimadamları daha önceleri ay toprağında defalarca tespit edilen hidrojenin ya bir buzlu kuyruklu yıldız çarpmasının kalıntıları yada güneş fırtınları sonucu biriken parçacıklar olduğunu düşünüyorlar. Sebebi ne olursa olsun, AY’ın güneş görmeyen güney kutbunda bir birikim olduğunu kabul ediyorlar.

Çarpışma sonucu ortaya çıkan gaz ve bulutlarda su tespit edilirse büyük bir buluş olacaktır çünkü gelecekti insanlı Ay keşiflerinde ve kurulabilecek Ay üssünde suyun çok büyük bir önemi var.

Patlamada açığa çıkacak enerji yaklaşık olarak 1,5 ton TNT’nin patlamasına denk, yaratacağı çukurun da 20 metre genişliğinde ve 4 metre derinliğinde olacağı tahmin ediliyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER