Ay Yüzeyindeki Aile Fotoğrafı

ÖNERİLENLER

Düzenlenen altı Apollo görevinden en sonuncusu, 1972 yılında gerçekleştirildi ve o tarihten bu yana Ay’a insan ayak basmadı. Ancak Ay’da yürüme şansı bulan astronotlardan bir tanesi, bu tarihe geçen anları hatırlatmak için arkasında çok farklı bir iz bıraktı.

Tarihler 23 Nisan 1972’yi gösterirken, Apollo 16’nın astronotları Charlie Duke ve John Young, Ay’daki beşinci yürüme görevini gerçekleştirmek için son hazırlıklarını yapıyordu. İkili, Apollo 16’nın indiği ‘Descartes Dağları’nda Lunar Roving Vehicle (LRV)ile keşif görevine çıktı.

Duke, Descartes Krateri içindeki görevleri kapsamında Ay yüzeyine Güneş’ten yayılan enerjiyi ölçen bir cihaz yerleştirecekti. Bunu yapmadan önce, Ay’ın yüzeyine küçük bir aile fotoğrafı koydu. Ardından, Hasselblad kamerası ile Ay yüzeyinde bıraktığı izin birkaç fotoğrafını çekti.

Fotoğraf, Charlie, eşi Dorothy ve oğulları Charles ve Thomas’ı içeriyordu. Charlie, plastik bir koruyucu kılıf içinde yer alan ve astronot giysisi nedeniyle kırıştığı belli olan fotoğrafı yere bıraktı. Fotoğrafın arkasında, belki bir gün uzaylılar tarafından bulunma ihtimaline karşı olsa gerek, bir de not düştü: ‘Bu fotoğraf, Ay’a Nisan 1972’de inen, Dünya gezegeninden astronot Duke’un ailesine aittir.”

 

687003_39405_13022013143627_2

Charlie’nin ayak izinden sadece birkaç santimetre uzakta durduğu görülen fotoğraf, büyük olasılıkla bugün hala orada duruyor. Ay’a çıktığında 36 yaşında olan Charlie Duke, bugün 77 yaşında. Charlie Duke, Ay’a düzenlenen beşinci görevde yer almıştı.

Kaynak: Ntvmsnbc

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Savaş. Son 30-40 yıldır neredeyse tek kutuplu bir Dünya’da yaşıyoruz. Geçtiğimiz yüzyılda Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla soğuk savaş dönemi sona erdi ve ABD’nin gücünü tehdit eden başka bir süpergüç ortaya çıkmadı.

FARKLI BİLGİLER