İlk Türk Yapımı İTÜpSAT1 Uydusu Fırlatıldı

ÖNERİLENLER

İstanbul– Türkiye saatiyle 09.19’da Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından PSLV C-14 roketi ile yerden 720 kilometre yüksekteki yörüngesine yerleştirilmek üzere fırlatılan küp şeklindeki uydu, uzaydaki yörüngesine yerleşti.
Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) tarafından Sriharikota kentinden PSLV C-14 roketi ile uzaya fırlatılan ”İTÜpSAT1”, yine Türkiye saati ile 09.41’de yerden 720 kilometre yüksekteki yörüngesine ulaştı.
Küp şeklindeki uydu, yörüngesinde saniyede yaklaşık 7,5 kilometre yol alarak dünyayı yaklaşık 90 dakikada bir dönecek ve dünyanın kıtasal ölçüde fotoğraflarını çekecek.
Türkiye uydusuna ek olarak Hindistan tarafından üretilen Oceansat-2 uydusu yanında 4 Alman ve 1 İsviçre uydusunu da yörüngeye götüren PSLV C-14 roketinin fırlatılışı, İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi laboratuvarından da canlı olarak izlendi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü tarafından Türkiye’de üretilen ilk uydu olan ve bugün Hindistan’dan uzaya fırlatılan ”İTÜpSAT1′‘in, 6 ay yörüngede kalması planlanıyor.
Fakülte bünyesinde oluşturulan laboratuvarda canlı olarak uydunun fırlatılışını ve yörüngesine yerleştirilmesini izleyen İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Ünal, ”İTÜpSAT1”in geniş bir proje ekibinin bir kaç yıllık çalışmasının ürünü olduğunu belirtti.
Çok heyecanlı olduklarını dile getiren Prof. Dr. Ünal, Türkiye’de üretilen ilk uydu olan ”İTÜpSAT1”in Türkiye saatiyle 09.21’de gönderildiğini, 20 dakika sonra da dünyadan 750 kilometre uzaklıktaki kutupsal yörüngede yerini aldığını aktardı.
Çalışmalara TÜBİTAK’ın da destek olduğunu aktaran Prof. Dr. Ünal, uydunun yapımının 150 bin dolar, fırlatmasının 60 bin avro ve roket fırlatma ile uydu altyapısının 1 milyon Avro’ya mal olduğunu dile getirdi.
Prof. Dr. Ünal, kenarları 10’ar santimetre uzunlukta olan ve 1 kilogram ağırlığa sahip uydunun içinde bir kamera bulunduğunu ve bu sayede kıtasal ölçekte fotoğraf çekilebileceğini söyledi.
Uydunun dünyanın etrafında birçok kez döneceğini ve Türkiye üzerinden geçtiği saat dilimlerinde irtibata geçebileceklerini ifade eden Prof. Dr. Ünal, uydunun yörüngede 6 ay kalmasını beklediklerini, ancak daha uzun da kalabileceğini ifade etti.
Prof. Dr. Ünal, uyduyla her gün 3-4 kez ilişkiye geçmeyi planladıklarını, uyduyu kuzey-güney kutupsal yörüngede izleyeceklerini anlattı.
Prof. Dr. Ünal, İTÜ olarak nanoteknoloji alanında da çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Uzay.org
Kaynak: Cumhuriyet Gazatesi (AA)

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER