Temmuz ayındaki Dolunay, bu yaz gerçekleşecek 4 süper aydan ilki

ÖNERİLENLER

Buck Moon olarak da bilinen Temmuz dolunayı, 3 Temmuz Pazartesi günü bir süper ay olarak doğuyor.

Gökyüzü gözlemcileri için heyecan verici bir etkinlik, süpermoonlar Ay diskinin gece gökyüzünde daha büyük ve daha parlak göründüğünü görebilirsiniz, ancak 2023’teki Buck Moon, arka arkaya dört süper aydan oluşan bir sezonu başlattığı için daha da heyecan verici olacak. Süper Aylar, Dünya’dan görüldüğü şekliyle Ay’ın %30 oranında parlaklaşmasına ve Ay diskinin %14 oranında büyümesine yol açabilir, ancak bu farklar genellikle gece Ay’a çok dikkat edilmediği sürece çıplak gözle fark edilemez.

Süper Aylar, dolunay sırasında Ay’ın Dünya’ya daha yakın olmasının bir sonucudur. Tutulma uzmanı ve NASA’dan emekli astrofizikçi Fred Espanak Space.com’a yaptığı açıklamada Temmuz’daki Buck Ayı sırasında Ay’ın Dünya’ya olan ortalama uzaklığı olan 238,000 mil (382,900 km) ile karşılaştırıldığında sadece 224,895 mil (361,934 kilometre) uzakta olacağını söyledi.

Süper Aylar, Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi mükemmel bir daire olmadığı için meydana gelir; Dünya’nın yerçekimsel etkisinin bir sonucu olarak, Ay’ın yörüngesi eliptiktir ve uzatılmış bir daire veya oval gibi görünür. Bu da Ay’ın 27 günlük yörüngesinde Dünya’ya daha yakın olduğu zamanlar olduğu gibi daha uzak olduğu zamanlar da olduğu anlamına gelir. Bir süper ay, Ay 29,5 günlük ay döngüsünün hem dolunay evresindeyken hem de yörüngesinde Dünya’ya en yakın nokta olan perigee’deyken gerçekleşir.

New York’tan In the Sky’a göre, Temmuz ayının Dolunay’ı 3 Temmuz Pazartesi günü saat 19:10’da (2310 GMT) doğacak ve 4 Temmuz Salı günü saat 04:33’te (0833 GMT) batacak.

Temmuz ayından sonra bir sonraki süperay 1 Ağustos Salı günü Dolunay şeklinde doğacak. Espanak, bu süperay sırasında Dünya ile doğal uydusu arasındaki mesafenin 222.158 mil (357.530 km) olacağını söyledi.

Ağustos ayı, 30 Ağustos’ta Mavi Ay şeklinde ikinci bir süper aya sahne olacak. Bu, ay gözlemcileri için özellikle özel bir olay olacak, çünkü bu “süper ay yaz” döneminde ay sadece 222.043 mil (357.344 km) uzaklıkta en yakın konumunda görülecek.

2023 yazının 23 Eylül’de sona ermesinin hemen ardından, 28 Eylül’de Ay’ın Dünya’dan 224.657 mil (361.552 km) uzakta olacağı Eylül Dolunayı’nın doğuşuyla sona erecek olan bu süper ay festivali de sona eriyor.

Mısır Dolunayı aynı zamanda 2023 yılının son süperayı olacak ve bir sonraki süperayın 18 Eylül 2024’te gerçekleşmesi planlanıyor. Gökyüzünde. Gelecek yıl sadece iki süper ay olacak ve Eylül ayından sonraki süper ay bir ay sonra 18 Ekim 2024’te gerçekleşecek.

Buck Moon’u veya diğer süper ayları görmeyi umuyorsanız, rehberlerimiz en iyi teleskoplar ve en iyi dürbünler başlamak için harika bir yerdir.

Ayın ve genel olarak gece gökyüzünün fotoğraflarını çekmek istiyorsanız, aşağıdaki rehberimize göz atın Ay nasıl fotoğraflanıryanı sıra bizim astrofotoğrafçılık için en iyi kameralar ve astrofotoğrafçılık için en iyi lensler.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER