Artemis 2 astronotu Jeremy Hansen Kanada’nın bir gün Ay’da yürüyeceğini söylüyor

ÖNERİLENLER

 

Kanada’nın Artemis 2 astronotu, ülkesinin Ay etrafındaki göreviyle Ay alemine daha yeni başladığını söylüyor.

Jeremy Hansen 3 Nisan’da Kanada’nın Artemis 2’deki temsilcisi olarak atandı ve birkaç gün içinde deneyimli test pilotu kendini yeni dünyaları keşfederken buldu: Stephen Colbert ile konuşma, Guardians of the Galaxy Vol. 3’te kırmızı halıda yürüme, bir Yerli vizyon arayışına katılma, Kanada ve ABD’deki politika yapıcıları ziyaret etme ve Charles III’ün taç giyme töreninde bayrak taşıma.

Uzayın dokunduğu çok sayıda toplulukla bağlantı kurmaya yönelik bu çalışmanın ardından Artemis 2 mürettebatı 15 Mayıs’ta Orion uzay aracının kontrol sistemleri ve bilgisayarları ile diğer teknik konular üzerinde çalışarak resmi olarak eğitime başladı.

Ancak birkaç ay içinde eğitim zaman çizelgesi “biraz bulanıklaşacak” çünkü bu yarım yüzyıl sonra Ay’a gidecek ilk mürettebat olacak. Mürettebat, simülatörlerin ve prosedürlerin geliştirilmesinin yanı sıra üst yönetimden talimat bekliyor. Hansen Space.com’a verdiği özel röportajda “Gelişim görevleri için bu beklenen bir şey” dedi.

Ancak Hansen’in kendisi ve tamamı NASA astronotu olan üç ekip arkadaşı için emin olduğu birkaç şey var: komutan Reid Wiseman, görev uzmanı Christina Koch ve pilot Victor Glover.

Ay kraterlerini incelemeye hazırlanmak için jeoloji eğitimi verilecek ve bu eğitimde Hansen’in daha önceki bir keşif gezisinde birlikte nadir bir Dünya krateri keşfettiği Kanadalı krater uzmanı Gordon Osinski de yer alacak. Hansen ayrıca, Artemis 2’den sonra izlenecek yolu belirlemek üzere Kanadalı ve Amerikalı politika yapıcılarla görüşmelere devam edileceğini vurguladı.

Hansen, “Sonunda bizi inanılmaz bilim ve derin uzay çalışmaları yaparken göreceksiniz” dedi. “Bir gün bir Kanadalının Ay’da yürüdüğünü ve sonunda Mars’a gittiğini göreceksiniz, çünkü bunu Kanadalılara fayda sağlayacak şekilde yapma yeteneğine sahibiz.”

Kanada Uzay Ajansı (CSA), Kanada’nın on yılın sonuna doğru gerçekleştirilmesi planlanan Ay’a iniş görevleri Artemis 4 ve 6’da yer alacağını öne sürdü.

SpaceQ’ya göre, CSA’nın uzay araştırmaları geliştirme direktörü Martin Bergeron, Mayıs ayı sonlarında Kanada Ay Çalıştayı’nda bu erken aşama görüşmeleri açıkladı. (İlk iniş görevi olan Artemis 3, 2025 veya 2026’da olabilir).yağmur altında Kanada bayrağı taşıyan bir insan alayı

Kanadalı astronot Jeremy Hansen (önde) 6 Mayıs’ta Charles III’ün taç giyme töreni sırasında Kanada bayrağını taşıyor. Hansen’in sağında Kanada’nın devlet başkanı (bu görevi üstlenen ilk yerli olan Genel Vali Mary Simon) ve ortada Kanada başbakanı Justin Trudeau yer alıyor. (Resim kredisi: Stuart C. Wilson/Getty Images)

Hansen 2009’dan beri CSA’da çalışıyor ve Kanada’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yüzde 2,3’lük katkısı genellikle her yarım on yılda bir göreve izin verdiği için henüz bir koltuk verilmedi. (Kanadalı Chris Hadfield 2012-13’te Hansen uzaya gitmeye hak kazanmadan önce atanan bir görevde uçtu ve ardından 2009 astronot sınıfı üyesi David Saint-Jacques 2018-19’da uçtu).

Ancak Hansen uzay camiasında, 2017 astronot sınıfının tamamının eğitim programlarını yönetmek ve ISS’deki Alfa Manyetik Spektrometre’yi onarmak için dört zorlu uzay yürüyüşünün oluşturulmasında başrol oynamak gibi yüksek profilli projeleri yönetmesiyle tanınıyor.

Bu nedenle Kanada’daki pek çok kişi Hansen’in Artemis 2’yi başlatmak için mantıklı bir seçim olduğunu düşünüyordu, ancak Hansen 3 Nisan’daki duyurudan yaklaşık iki hafta önce CSA başkanı Lisa Campbell’dan bir telefon alana kadar bunun kesin bir şey olmadığını söyledi.

Hansen görevle ilgili olarak, “Bir süredir amacımızın bu olduğunu biliyordum, işlerin bu noktaya varacağını düşünüyorduk, bu yüzden tamamen şaşırmadım,” dedi. “Ama öte yandan, asla bilemezsiniz. Bir görevin gerçekten ne zaman sona ereceğine bağlı ve her zaman bu belirsizlik var. Yapmak zorunda olduğumuzdan daha önceden karar vermiyoruz çünkü bu seçenekleri ortadan kaldırıyor.”

Kanada, NASA’nın Ay’da kurmayı planladığı Gateway uzay istasyonuna hizmet verecek olan yeni nesil robot kol Canadarm3’e yaptığı katkı sayesinde bu koltuğa sahip oldu. Kanada, uzay mekiği programının başlangıcından bu yana Canadarm serisi aracılığıyla koltuklarının bedelini ödedi ve yakın zamanda bir mini ay gezgini, bir ay yardımcı aracı ve daha fazla ay araştırması geliştirme için daha fazla uzay parası ayırdı.

Dünyanın en büyük kara parçalarından birine yayılmış 40 milyondan az nüfusa sahip olan ülke, küçük uzay bütçesini büyük getirisi olacak stratejik bahisler yapmak için kullanıyor. Uzay tıbbı, uzay gıdası ve yapay zeka da Kanada hükümeti için kilit yatırımlar olarak görülen alanlardan biri.

Hansen, NASA ile yapılan bu koalisyon çalışmasının sadece uzay fırsatları için değil, Dünya’daki uzak ortamlara yönelik uygulamalar için de önemli olduğunu vurguladı.

“Bu muazzam ekiple gerçekten gurur duyuyorum. Bu görevin yüzü ben oluyorum ama bu gerçekten de bunu mümkün kılan devasa bir insan ekibini yansıtıyor,” dedi Hansen. “Kanada dünya sahnesinde. Amerikan liderliği Kanada gibi bir ülkenin parlaması ve dehasını ortaya koyması için alan yaratıyor.”

Gerçekten de Kanadalılar, Mart 1989’da CSA kurulmadan çok önce Ay’ın keşfi konusunda NASA ile işbirliği yapmışlardır. Örneğin: İptal edilen süpersonik uçak projesi Avro Arrow’un birkaç düzine mühendisi, ajans 1960’larda insanlı Ay görevlerine hazırlanırken kilit rollerde NASA’ya katıldı. Ayrıca Kanadalı Devtek (bugünkü Héroux-Devtek) şirketinin “bacakları” tüm insanlı görevler sırasında Apollo Ay aracında kullanılmıştır.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER