Çarpıcı SpaceX fırlatmasının ardından Avrupa’nın Euclid ‘karanlık evren’ teleskobu için sırada ne var?

ÖNERİLENLER

CAPE CANAVERAL, Florida. – Yeni bir uzay gözlemevi 1 Temmuz Cumartesi günü SpaceX roketiyle yapılan dramatik fırlatmanın ardından boşluğa doğru uçuyor, ancak yolculuğu daha yeni başladı.

Avrupa’nın Euclid uzay telesekreteri, uzayın derinliklerine doğru uzun yolculuğuna Florida’nın Uzay Kıyısındaki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan bir SpaceX Falcon 9 roketiyle EDT 11:11’de (GMT 1511) başladı.

Avrupa Uzay Ajansı Genel Müdürü Josef Aschbacher, 1 Temmuz Cumartesi günü yapılan fırlatmanın ardından verdiği brifingde, “İnsanların üzerindeki tüm gerilimi ve baskıyı tahmin edebilirsiniz” dedi. Aschbacher tüm gerginliğin henüz dağılmadığını da sözlerine ekledi.

“Uzay aracının yerleştirilmesinden yörüngeden ayrılmasına kadar gerçekten harika bir fırlatma oldu” dedi. Ancak araştırmacıların “çeşitli enstrümanların çalıştırılması” noktasında endişeli olduklarını söyledi. Bu birkaç hafta sürer.”

Uzay gözlemevi şimdi önümüzdeki ayı, güneşin karşı tarafında gezegenimizden yaklaşık 1 milyon mil (1,5 milyon km) uzaklıkta bulunan Güneş-Dünya Lagrange noktası 2’ye gidip gelerek geçirecek.

Euclid proje yöneticisi Giuseppe Racca Space.com’a yaptığı açıklamada, nihai görevi olan görünmez karanlık madde ve karanlık enerjiye ve bunların evrenimizi nasıl şekillendirdiğine dair kanıtlar bulmaya başlamadan önce iki enstrümanının kullanıma hazır olduğundan emin olmak için karmaşık bir dizi test ve gözlem yapılacağını söyledi.

Bir sanatçının Öklid’i uzayda çalışırken gösteren illüstrasyonu. (Resim kredisi: ATG tarafından ESA için sözleşme kapsamında gerçekleştirilen çalışma, CC BY-SA)

Euclid artık uzayda olduğuna ve eve sinyaller gönderdiğine göre, ilk görevi kendisini L2 için doğru yörüngeye oturtmak. Bu, fırlatmadan yaklaşık iki gün sonra gerçekleşecek ve doğru yönde ilerlediğinden emin olmak için yol boyunca yolu doğrulanacak.

Euclid’in uzay yolculuğunun ilk ayında L2’ye uçacak, doğal olarak uzay sıcaklığına kadar soğuyacak ve bu arada tüm alet ve sistemler uzay için kontrol edilecek. Ardından 2. ve 3. aylarda mühendisler Euclid’in performansını yerde beklediklerimizle karşılaştırarak değerlendirecekler (ki bu belki de bazı kalibrasyon görüntülerinin yayınlanmasını da içerecek – her ne kadar görev temsilcileri zamanlama konusunda ketum davransalar da).

Racca, “Bu toplam üç ayın ardından bilim gözlemlerine başlamaya hazır olmalıyız, ancak o zaman bile bazı özel kalibrasyonlar yapmamız gerekiyor” dedi. Euclid, testler sırasında hiçbir aksilik çıkmadığı varsayılırsa, muhtemelen yaklaşık sekiz ay içinde tamamen hazır olacak.

Uzun kalibrasyon süreci, NASA James Webb Uzay Teleskobu’nun kendi fırlatılışı ve L2’ye yolculuğundan sonra yaşadıklarına benziyor ki bu da neyse ki sadece küçük kalibrasyon sorunlarıyla gerçekleşti. JWST evrenin ufacık bölümlerine yüksek detaylarla bakarken, Euclid bunun yerine yıldızların veya galaksilerin etrafındaki ışığın bükülmesi için gökyüzünün geniş alanlarını araştıracak. Bu karanlık evrenin bir işaretidir.

Racca, ekip üyelerinin özellikle nem gibi unsurlardan etkilenebilecek görüntü kalitesi konusunda endişeli olacaklarını söyledi – Euclid’in tipik nemli bir Temmuz gününde Florida’dan fırlatıldığı düşünüldüğünde bu bir ironi. “Optiklerimize giren sadece birkaç nanometre su buzu görüntü kalitemizi etkiliyor” dedi.

Neyse ki Euclid’in biraz nemlenmesi durumunda yedek bir plan var, ancak görev proje bilimcisi René Laureijs Space.com’a bunun zor olacağını söyledi.

“Eğer kirlenme varsa, nemi uzaklaştırmak için uyduyu ısıtıp tekrar soğutmamız gerekir,” dedi. “Prensip olarak bunu yapabiliriz. Ancak bu programımızda bir delik açacaktır.”

Euclid’in 15.000 derece karelik bir alanı (gökyüzünün üçte biri) haritalamak için hızla harekete geçmesi gerekiyor, bu nedenle ekip hazır olduğundan emin olmak için endişeyle izliyor olacak. Laureijs, nemin giderilmesi gerekiyorsa, “araştırmayı zamanında bitirmek için bunu yapmanın zor olacağını”, ancak yine de bunun için yer olduğunu söyledi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER