Avrupa’nın yeni uzay teleskopu Euclid ‘karanlık evren’i araştırmaya hazır

ÖNERİLENLER

CAPE CANAVERAL, FLORIDA – Avrupa’nın karanlık evren avcısı kendi gezegeninden ayrılmaya hazır.

Bir karanlık madde ve karanlık enerji görevi olan Euclid, yarın (1 Temmuz) bir SpaceX Falcon 9 roketiyle Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan fırlatılacak. Fırlatma için planlanan 1 Temmuz saat 11:11 EDT (1511 GMT). NASA Televizyonundan canlı bir web yayını Space.com’da şu andan itibaren ücretsiz olarak yayınlanacaktır 10:30 EDT (1430 GMT).

Kalkıştan sonra Euclid yaklaşık bir ay boyunca Güneş’in karşı tarafında yer alan ve Dünya’dan yaklaşık 1 milyon mil (1,5 milyon kilometre) uzaklıktaki Güneş-Dünya Lagrange Noktası 2’ye yolculuk edecek. Yedi ay daha görev yaptıktan sonra sonda altı yıl boyunca karanlık evreni inceleyecek ve galaksilerin evrimine, evrenin genişlemesine ve diğer fiziksel olaylara ışık tutacak veriler toplayacak.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) bilim direktörü Carole Mundell 23 Haziran’daki fırlatma öncesi brifinginde “Bu insanların hayatlarının 15 yılı demek” dedi. “Başlangıçta görev öneren iki ekip vardı, biri karanlık enerjiyi diğeri de karanlık maddeyi incelemek için. Her ikisi de inanılmaz derecede zorlayıcıydı ama biz ‘Bu yeterince zor değil’ diye düşündük. İkisini tek bir uzay aracında bir araya getirelim ve imkansızı başaralım.”

Karanlık maddenin maddi evrenin çoğunu oluşturduğuna inanılıyor, ancak onu yalnızca yerçekimi etkileri aracılığıyla görebiliyoruz. Karanlık enerji ise evrenin hızlanarak genişlemesini sağladığına inanılan güçtür. Euclid, karanlık madde ve karanlık enerjinin gizemini çözmeye çalışmak için gökyüzüne her zamankinden daha keskin gözler getirmeyi amaçlıyor.

Mundell’in de belirttiği gibi 1.4 milyar avroluk (1.5 milyar dolar) Euclid başlangıçta 2007 yılında ESA’ya önerilen iki görev konsepti arasında paylaştırılmıştı: Dune (Karanlık Evren Kaşifi) ve Space (Spektroskopik Tüm Gökyüzü Kozmik Kaşifi). 2011’de seçilen Euclid, zaman ve uzay boyunca karanlık madde ve karanlık enerjiyi incelemek için bu tekliflerin tamamlayıcı çalışmalarını birleştiriyor.

Euclid birbirini tamamlayan iki deney içerecek. ESA’nın bilim bölümü başkanı Gaitee Hussain, aynı brifing sırasında, ilkinin merceklenmeyi – “10 milyar ışık yılına kadar uzanan hassas detaylar, galaksilerin şekilleri” – inceleyeceğini söyledi. İkinci çalışma galaksilerin kırmızıya kaymasını ya da uzaklaşan galaksilerin ışığının dalga boyu spektrumunun kırmızı kısımlarına doğru gerilmesini inceleyecek.

Hussain, Euclid’in görüntülerinin, gökyüzünün geniş alanlarına bakan eşdeğer yer araştırmalarından dört kat daha keskin olacağını da sözlerine ekledi. Hussain, “Bu aynı zamanda mümkün olan enstrümantasyondan en iyi şekilde yararlanmak için teknoloji üzerinde gerçekten çok çalışmayı gerektiriyor” dedi.

Euclid bu çalışmayı iki araç kullanarak gerçekleştirecek. Biri görünür ışığa odaklanırken, diğeri kızılötesi (ısı) dalga boyları için optimize edilmiştir.

Euclid, uzayda bir milyardan fazla nesnenin konumunu izleyen Avrupa Gaia’sı ve diğer görevlerinin yanı sıra evrenin ilk yıldız ve galaksilerinden bazılarına bakan NASA liderliğindeki James Webb Uzay Teleskobu gibi kozmik zamanı inceleyen ESA’nın dahil olduğu diğer görevleri de tamamlayıcı niteliktedir.

Cumartesi günü fırlatma için hava durumu mükemmel görünüyor. ABD Uzay Kuvvetleri’nin Uzay Fırlatma Delta 45’inin tahminine göre, sabah erken saatlerde yerel saatle 8’den önce (24 saatlik tahminde mevcut en uzun menzilli veri) Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nda gökyüzü açık olacak, yağmur veya şimşek ihtimali olmayacak ve sadece beş knot hafif rüzgar esecek.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER