Porto Riko’da Arecibo Radyo Teleskobu Çöktü

ÖNERİLENLER

Porto Riko’nun en önemli astronomi tesisi olan ve dünyanın en çok bilinen simgesel teleskoplarından olan Arecibo Radyo Teleskobu, dört aylık bir süre içinde destek kablolarındaki arıza nedeniyle çöktü.

Radyo teleskobun 900 ton ağırlığındaki gözlem parçaları, 305 metre genişliğindeki yansıtıcı çanağın üzerinde 137 metre yükseklikte asılı bulunuyordu.

Geçtiğimiz hafta yayınladığımız haberde belirttiğimiz gibi Arecibo Gözlemevi’nin devasa radyo çanağındaki hasarın, tesisi onarılamayacak kadar tehlikeli bir hale getirmesinden sonra teleskop hizmet dışı bırakılmıştı. Bu yerinde verilmiş karardan sonra 1 Aralık 2020’de sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile çöktü.

ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) yaptığı açıklamaya göre, en büyük önceliklerinin güvenlik olduğu ve bu sayede hiç kimsenin yaralanmadan bu olayı atlattığını bildirdi.

Arecibo Gözlemevi’nde çalışan ve yakınlarda yaşayan fizikçi Jonathan Friedman, yerel televizyon kanalı Noticentro ile yaptığı röportajda, bir tren, heyelan veya Ocak ayında Porto Riko’da meydana gelen depremlere kıyasla daha yüksek bir gürültü duyduğunu söyledi.

Devasa radyo anteni, onlarca yıldır atmosfer bilimi, radyo astronomisi ve gezegen radar kapasitesinin ön saflarında yer alıyordu. Kısmen GoldenEye (1995)  ve Contact (1997) filmlerindeki başrolleri sayesinde popüler kültürde bir simge haline gelen alışılmadık bir teleskoptu ancak sonu büyük bir çöküş ile geldi.

NSF sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bu gelişmeden üzüntü duyduklarını, bilim insanlarına destek olmayı sürdürmek ve Porto Riko’daki halkla kurdukları yakın ilişkiyi devam ettirmek için çabalarının süreceğini duyurdu.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER