Asteroit Örnekleri Taşıyan Japon Uzay Kapsülü Avustralya’ya İndi

ÖNERİLENLER

İnsanlık tarihinde ikinci kez asteroit örnekleri dünyaya getirildi.

Dünya’ya yakın asteroit Ryugu’nun bozulmamış parçalarını taşıyan küçük bir kapsül, bu öğleden sonra (5 Aralık), Güney Avustralya’nın başkenti Adelaide’nin yaklaşık 500 kilometre kuzeybatısındaki uzak ve engebeli Woomera Yasaklı Bölgesi (Woomera Prohibited Area) ‘ne indi.

Örnekler, Haziran 2018’den, Kasım 2019’a kadar 900 metre genişliğindeki Ryugu’yu inceleyen Japonya’nın Hayabusa2 misyonu tarafından Dünya’dan milyonlarca kilometre uzaktan getirildi.

Hayabusa 2’nin selefi, uzay kayası örneklerini dünyaya getiren ilk araçtı ve 2010 yılında taşsı asteroit Itokawa’nın parçalarını inceleme imkanı sağlamıştı. Ancak orijinal Hayabusa (Japonca “alaca şahin” anlamına gelir) dünyaya 1 miligramdan daha az malzeme getirmişti. Hayabusa 2’nin getireceği miktarın 100 mg’ı (0,0035 ons) aşması bekleniyor ve örnekleri çok farklı bir asteroid türünden geliyor, su ve karbon içeren organik bileşikler açısından zengin ilkel bir “C tipi” uzay kayası.

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) yetkilileri Hayabusa 2 hakkında yaptıkları genel değerlendirmede, “Dünyayı, okyanuslarını ve yaşamını oluşturan malzemeler, güneş sistemimizin oluştuğu ilkel bulutta mevcuttu. Erken güneş sisteminde, bu malzemeler temas halindeydi ve aynı temel nesneler içinde kimyasal olarak etkileşime girebiliyordu. Bu etkileşimler bugün bile ilkel cisimlerde (C tipi asteroitler) korunmaktadır, bu nedenle bu cisimlerden analiz için geri dönen örnekler, güneş sisteminin kökenlerini, evrimini ve yaşamın yapı taşlarını aydınlatacaktır” dediler.

Örneklerin dünyaya getirilmesi oldukça önemli çünkü, dünyanın dört bir yanındaki iyi donanımlı laboratuarlardaki bilim adamları, kozmik kayayı Hayabusa 2’den veya derin uzayda bulunan herhangi bir sondadan çok daha ayrıntılı olarak inceleyebilir. Getirilen malzemenin saflığı da önemli bir nokta çünkü araştırmacıların halihazırda dünya üzerinde bulunan pek çok göktaşına erişimi var, ancak bu göktaşları, dünya atmosferine yaptıkları yolculuk ve gezegenimizin yüzeyinde geçirdikleri zaman nedeniyle önemli ölçüde değişime uğruyor ve incelenecek saf materyallerden yoksun oluyor.

690 kilogram ağırlığında olan Hayabusa 2 uzay aracı Aralık 2014’te fırlatıldı ve uzun bir yolculuğun ardından 27 Haziran 2018’de Asteroit Ryugu’ya vardı.

Hayabusa 2 uzay aracının, örnekleri alabilmesi için Asteroit Ryugu’nun yüzeyine iki sefer yapması gerekti. İlk denemede, Şubat 2019’da Hayabusa 2, asteroidin yüzeyinden örnekleri topladı. Nisan 2019’da ise uzay aracı Ryugu’ya 2,5 kg’lık bir bakır mermi ile asteroit üzerinden küçük bir krater açtı, Temmuz 2019’da sonda asteroide inerek daha derinden çıkarılan toprak ve kayanın bir kısmını toplama imkanına sahip oldu.

Hayabusa 2 tarafından alınan bu iki farklı örnek ayrı tutularak inceleyecek, böylece bilim adamları asteroidin uzay radyasyonuyla aşınmış yüzeyi ile asteroidin daha korunaklı derinliklerinden alınmış iki farklı ortamdaki materyalleri karşılaştırabilecekler.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER