Plüton’un Buzlu Dağları Var

ÖNERİLENLER

Plüton’un yakın çekim fotoğraflarında, 3500 metre yüksekliğe ulaşan yüzeyi buzlu dağların görülmesi büyük bir sürpriz oldu.
Güneş sistemimizin 4,56 milyar yıllık yaşı ile karşılaştırıldığında genç sayılabilecek, en fazla 100 milyon yıllık olduğu düşünülen Plüton’un dağlık bölgeleri yüzeyin hala jeolojik olarak aktif olabileceğini gösteriyor.

Yaş tahmini yapılırken yüzeydeki kraterlerin miktarı göz önüne alınıyor, normal şartlarda milyarlarca yılda uzaydan gelip yüzeye çarpan nesnelerin bolca iz bırakmış olması gerekiyor ama yüzey jeolojik olarak aktif olursa bu izler yavaş yavaş siliniyor.

NASA’nın Jeoloji, Jeofizik ve Görüntüleme bölümü yöneticilerinden Jeff Moore, Plüton için “Güneş sisteminde bugüne kadar gördüğümüz en genç yüzeylerden biri” diyor.
Henüz bu dağların nasıl oluştuğu konusunda kesin bir bilgi yok. Yüzeyin metan ve nitrojen buzu ile kaplı olduğu ama bu materyallerin dağ oluşturabilecek güçlü bir yapısı olmadığı ancak buz ve suyun yüksek tepeleri oluşturmuş olabileceği düşünülüyor.

New Horizon bu fotoğrafı yüzeyden 77000 kilometre uzakta iken çekmiş yani  en yakın geçişten 1,5 saat önce. Yakında NASA’nın daha da detaylı fotoğraflar yayınlamasını umut ediyoruz.

Plüton'un Buzlu Dağları
Plüton’un Buzlu Dağları

Kaynak: NASA

Credits: NASA/JHU APL/SwRI

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER