Perseverance Mars’ta Yeni Örnekler Topluyor

ÖNERİLENLER

Perseverance yani İngilizce Azim anlamına gelen, NASA’nın Mars Keşif Programı’nın parçası olarak Mars’a gönderilen keşif aracı, kızıl gezegende ikinci kez örnek topladı.

Perseverance, 8 Eylül Çarşamba günü Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Rochette” olarak adlandırılan bir Mars kayasından delinmiş bir örnek topladı ve numuneyi titanyum tüpüne yerleştirdi. İkinci örneklerin başarıyla toplanması, araba büyüklüğündeki keşif aracının, yine Rochette’den alınan ilk Mars örneğini toplamasından sadece dört gün sonra geldi.

Perseverance, 18 Şubat’ta Kızıl Gezegenin 45 kilometre genişliğindeki Jezero Krateri’ne indi. Altı tekerlekli robotun başlıca görevleri, eski Mars yaşamının belirtilerini aramak ve dünyaya getirilecek düzinelerce örneği toplamak ve incelemek. Toplanan örnekler NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın ortak çalışması ile on yıl sonra dünyaya getirilecek.

NASA yetkilileri, Perseverance’ın topladığı örnekler dünyaya ulaştığında, dünyanın dört bir yanındaki laboratuvarlarda çalışan bilim adamlarının, Mars’ın iklimi, jeolojik tarihi ve yaşama dair izler için toplanan örnekleri inceleyeceklerini söyledi.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

Yoruma kapalı.

FARKLI BİLGİLER