NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu Aralık Ayında Fırlatılacak

ÖNERİLENLER

NASA’nın uzun zamandır beklenen ve yüksek güçlü James Webb Uzay Teleskobu, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) başka bir fırlatma gecikmesi duyurmasının ardından bu yıl gözlemlere başlamayacak. Koordineli açıklamalarda, iki ajans, gözlemevinin, daha önce belirlenen kalkış tarihinden altı hafta sonra, 18 Aralık’ta fırlatmayı hedeflediğini duyurdu.

Son derece beklenen proje, geliştirmenin 1990’larda başlamasından bu yana sürekli olarak artan bütçe ve program aşımlarına yol açtı. ESA’nın bilim direktörü Günther Hasinger bir açıklamasında, “Binlerce insanın uzun yıllardır çalıştığı ve dünya çapında milyonlarca kişinin sabırsızlıkla beklediği günü artık biliyoruz.” dedi.

Gözlemevinin en son hedeflenen fırlatma tarihi 31 Ekim 2021’di, ancak uzun zamandır JWST (James Webb Space Telescope) olarak da bilinen teleskobun bu tarihi de kaçıracağı düşünülüyordu. Haziran ayında, NASA’nın yardımcı yöneticisi olarak görev yapan Thomas Zurbuchen, fırlatma zaman çizelgesinin zorlu göründüğünü itiraf etti.

Gözlemevi, Kaliforniya’daki şu anki konumundan ESA’nın Fransız Guyanası’ndaki Kourou’daki fırlatma sahasına henüz sevk edilmedi ve tahminler, gözlemevinin sevkiyattan fırlatılmasına kadar yaklaşık 10 haftalık geri dönüş süresine ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Webb’in NASA’daki program direktörü Gregory L. Robinson açıklamasında, “Webb, azmin özüne işaret eden örnek bir misyondur. Birlikte, yol boyunca teknik engellerin yanı sıra koronavirüs pandemisi sırasında zorlukların üstesinden geldik. Artık bir gözlemevimiz ve fırlatılmaya hazır bir roketimiz olduğuna göre, büyük günü ve gelecek muhteşem bilimi sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldığında, uzay aracı 930.000 mil (1,5 milyon kilometre) uzaktaki hedefine, gitmek için yaklaşık bir ay harcayacak. ESA’ya göre, teleskobun aletleri fırlatıldıktan iki veya üç ay sonrasına kadar açılmayacak. Bu tarz bekleme süreleri uzay projelerinin doğruluğu için gerekiyor. Tekrar bir erteleme olmaz ise 18 Aralık’ta fırlatma gerçekleşecek.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER