Çin, Hiperspektral Dünya Gözlem Uydusunu Fırlattı

ÖNERİLENLER

Çin, Salı günü Gaofen 5 (02) Hiperspektral Dünya gözlem uydusunu fırlattı. Long March 4C roketi Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezinden 6 Eylül EDT saat 23:01’de (0301 GMT veya 7 Eylül yerel saatle 11:01) fırlatıldı.

China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), uydu planlanan yörüngesine girdikten sonra fırlatmanın başarılı olduğunu duyurdu. ABD uzay takibi, uydunun 98 derece eğimli yaklaşık 426 mil (685 kilometre) irtifa yörüngesinde olduğunu bildirdi.

Gaofen 5 (02) – iki özdeş Gaofen 5 uydusunun ikincisi – CASC’nin ana kollarından biri olan Şanghay Uzay Uçuşu Teknolojisi Akademisi (SAST) tarafından geliştirildi. Uydu, atmosfer, su ve arazinin hiperspektral izlenmesi için yedi araç taşıyor.

Hiperspektral görüntüleme, uydunun ultraviyoleden uzun dalga kızılötesine kadar yüzlerce çok dar ışık kanalını izleyeceği ve uydunun görüntüdeki nesnelerin kimyasal-fiziksel bileşimini gösteren görüntüler üretmesine izin vereceği anlamına gelir.

Yeni fırlatılan bu uydu ile birlikte Çin Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Sistemini (CHEOS) oluşturan Gaofen serisindeki diğer optik ve radar uzaktan algılama uydularına katılacak. İlk CHEOS uydusu Gaofen 1, 2013’te fırlatıldı. Gaofen 11 gibi çok yüksek çözünürlüklü optik görüntüleyicilere sahip olabilecek daha yeni, daha yüksek numaralı Gaofen uyduları hakkında çok az şey biliniyor.

CHEOS projesi, arazi kullanımı, çevre ve okyanus izleme, afet müdahalesi, tahmin ve daha fazlası hakkında gerçek zamanlı, tüm hava koşullarında küresel Dünya gözlem verileri sağlamak için Çin uydu görüntüleme yeteneklerini artırma hedefiyle 2010 yılında onaylandı.

Long March 4C roketi ilk uçuşunu 2006’da yaptı ve şu anda iki başarısız fırlatma ile birlikte toplam 36 kez kullanıldı. Çin’in eski nesil Long March roketlerinde olduğu gibi zehirli bir hipergolik itici yakıt karışımı kullanılıyor.

CASC, 2021’de 30 kez fırlatıldı ve 30’u da başarılı oldu. CASC, Ekim ayında Tianhe uzay istasyonu modülünün yanı sıra mürettebatlı Shenzhou 13 görevine ikinci kargo görevini başlatmaya hazırlanıyor .

Çin’in yıl sonundan önce yeni nesil Long March 6A roketinin ilk denemesini yapması bekleniyor. Roket için yeni bir fırlatma rampası bile inşa edilmiş durumda.

Yeni fırlatıcı, eski Long March roketlerinden farklı olarak sıvı oksijen ve kerosen kullanıyor. Ayrıca dört katı yakıtlı güçlendiriciye sahip olacak ve Çin, bir fırlatma aracı için katı ve sıvı yakıtları ilk kez birleştirerek kullanacak. Hem Long March 4C hem de 6A, SAST tarafından geliştirildi. Çin’un uzay projelerine yaptığı yatırımlar gün geçtikçe artmaya devam ediyor ve başarılı sonuçlar verdiği görülüyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER