NASA, GOES-U Uydusunu Fırlatmak İçin SpaceX’in Falcon Heavy Roketini Seçti

ÖNERİLENLER

SpaceX’in büyük Falcon Heavy roketi yeni bir fırlatma işi daha aldı. GOES-U uydusunu Nisan 2024’te uzaya gönderecek.

Ajans yetkilileri 10 Eylül Cuma günü yaptığı açıklamada, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Nisan 2024’te planlı bir fırlatma ile Geostationary Operational Environmental Satellite-U’yu (GOES-U) fırlatması için Falcon Heavy roketini seçti. NASA’nın bu uyduyu uzaya göndermesi için toplam fırlatma maliyetinin yaklaşık 152,5 milyon dolar olduğu açıklandı.

NASA yetkilileri proje ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada, GOES-U uydusunun, Dünya’nın hava durumunu, okyanuslar ve çevresinin atmosferik ölçümlerini, ayrıca toplam yıldırım aktivitesinin gerçek zamanlı haritasını ve güneş aktivitesinin daha detaylı izlenmesini sağlayacağını belirtti.

GOES-U, NASA ile ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) arasındaki bir işbirliği olan GOES-R serisindeki dördüncü ve son uzay aracı olacak. NOAA tarafından işletilen bu son derece yetenekli hava uyduları, Dünya’yı gezegen yüzeyinin 35.785 kilometre üzerindeki jeostatik yörüngeden gözlemleyecek.

Falcon Heavy’nin bugüne kadar tamamladığı sadece üç fırlatma görevi var, ancak yakın gelecekte yeni fırlatmaların planlandığını biliyoruz. Güçlü roketin, önümüzdeki birkaç ay içinde ABD Uzay Kuvvetleri için iki farklı görevde kullanılması planlanıyor. Ayrıca, diğer yüklerin yanı sıra, Ağustos 2022’de NASA’nın Psyche asteroid sondasını, Ekim 2024’te ajansın Europa Clipper misyonunu ve Kasım 2024’te NASA’nın Gateway ay yörüngesinde kuracağı yeni uzay istasyonunun ilk büyük parçasını uzaya göndermesi planlanıyor.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. Bilgiler güzel ama hiç ilgi çekici değildir. Lütfen ilgi çekici bilgiler veriniz.

Yoruma kapalı.

FARKLI BİLGİLER