Mars’ta Organik Bileşimler Bulundu

ÖNERİLENLER

Curiosity topladığı numunelerin analizini tamamladı ve biyokimya yani hayat olması için gerekli olan bazı organik bileşimler tespit etti ama yine de bulunanlar Mars’ta bir zamanlar hayat olup olmadığı konusunda karar vermek için yeterli  sayılmıyor. Daha çok analiz gerektiği belirtiliyor.

Ayrıca analiz sonucunda çok az miktarda tespit edilen Karbon ve Klorin’in Mars toprağından mı çıktığı yoksa Curiosity ile beraber mi geldiği konusunda da bir belirsizlik var.  Proje mühendislerinden John Grotzinger, “bulunan maddelerin Mars’a ait olup olmadığını henüz bilmiyoruz” dedi.  Ayrıca Grotzinger daha önce “tarihe geçecek buluş” demesinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Ağustos ayından  beri iniş yaptığı alan olan 154 kilometre çaplı Gale Kraterinde yaklaşık olarak 500 metre yol kateden Curiosity’nin bir  yıl içinde Mount Sharp adı verilen kraterin zemininden 5500 metre yükselen dağa varması bekleniyor. Bu hafta ise yine bir ilk olacak olan matkapla kaya delip numune toplanması işlemi gerçekleştirilecek.
http://1.bp.blogspot.com/--uY7-w7I12A/UL35vsXu2AI/AAAAAAAAAiY/KsQxXN5uU2c/s640/Curio-selfpicture1.jpg

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER