Samanyolu Galaksisinden 100 Kat Daha Parlak Çok Büyük Bir Kuasar Keşfedildi

ÖNERİLENLER

Gökbilimciler çok güçlü ışık saçan, tüm Samanyolu Galaksisi’nden 100 kat daha fazla enerji yayan bir kuasar keşfettiler.

Bu tür bir kuasarın var olabileceği ile ilgili pek çok teori vardı, yeni keşfedilen ve SDSSJ1106+1939 adı verilen nesne bugüne kadar keşfedilenler içinde en çok enerji yayan olduğu tespit edildi. Kuasar ortasında bulunan dev bir kara delik ile besleniyor.
Bilimadamları keşfi  X-shooter adı verilen spektograf cihazı monte edilmiş çok büyük bir teleskop ile yaptılar. Spektograf, kuasardan gelen ışığı  dalga boylarına göre ayırarak kuasarın yakınında bulunan maddeleri gözlemleme imkanını sağladı. Bilimadamları kuasarın bir yılda 400 güneş kadar toz ve gazı saniyede 8000 km hızla etrafına saçtığını belirtiyorlar.
Bu tür keşifler sayesinde  galaksilerin ortasında bulunan kara deliklerin galaksileri nasıl etkilediği konusunda yeni ipuçları sağlanabilecek.
http://4.bp.blogspot.com/-hMPCOYVoGZA/ULdYuyh9s_I/AAAAAAAAAiA/ua0kAYWgr-g/s1600/quasar-SDSSJ1106-1.png

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

  1. menim fikrimce arasdirma cox onemli birseydi cunki neylerise arasdiranda gorursen ki, isan ucun cox onemli deyerli fikirler bulunur ve buda onu gosderirki bilim savad elim insan ucun gerekli bir seydi. bunun ucun size minnetdaram elimmizi artirirsi yeni bilgiler elde edib bizimle bolusursuz tessekuler….

FARKLI BİLGİLER