ISS – Uluslararası Uzay İstasyonu’na 5. Uzay Aracı Kenetlendi

ÖNERİLENLER

Şu anda en fazla beş aracın kenetlenebildiği uzay istasyonuna ATV-5’in (Automated Transfer Vehicle – Otomatik Taşıma Aracı) kenetlenmesi ile tam kapasiteye ulaşılmış oldu.  ISS’in kapasitesini arttırmak için yapılan çalışmaların bir kaç yıl içinde sona ermesi ile toplam 9 uzay aracı aynı anda kenetlenebilecek.

ATV-5 insansız uzay aracı 2 hafta önce Fransız Guyanası’ndaki Kourou uzay üssünden bir Ariane-5 füzesiyle dünya yörüngesine fırlatılmıştı.  Evrenin oluşumuna ilişkin “Büyük Patlama Teorisi”ni ortaya atan Belçikalı gökbilimci Georges Lemaître’in adı verilen son ATV aracı, planlandığı gibi dün yeryüzünden yaklaşık 400 kilometre yükseklikteki Uluslarası Uzay İstasyonu (ISS) ile kenetlendi.

UzayOrg_ATV5ATV, uzay istasyonuna su, gıda, oksijen, yakıt, teknik ve bilimsel malzeme taşıdı. Yaklaşık 20 tonluk aracın yükünün 3 tonluk kısmını yakıt, 850 litresini içme suyu, 2,6 tonluk kısmını ise gıda ürünleri oluşturuyor. Uzunluğu 10, çapı 4,5 metre olan ATV-5, ISS’e muhtelif yedek parça ve su arıtım sisteminin pompasını da taşıyor. ISS’e taşınan bu yükle bir rekor kırılmış oluyor (13 ton araç / 7 ton yük).

Araç, yaklaşık 6 ay boyunca ISS’e kenetli kalacak. Bu süre boyunca uzay istasyonunun çöpü araca yüklenecek. Bu yıl sonunda, serbest bırakılacak son ATV, atmosfere girişinde yanarak imha olacak. Böylece 2008’te başlayan ATV programı sona erecek.

 

UzayOrg_ISS

Kenetlenme videosu:

Kaynak: ISS, ESA, Deutsche Welle Türkçe

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER