Çılgın Bir Proje : ”Mars One”

ÖNERİLENLER

Güneş Sistemi’ndeki suyun ve yaşamın bulunması en muhtemel gezegendir Mars.  Hatta Mars’ın aslında çok ince de olsa bir atmosferi vardır. Ancak hayat için gerekli oksijen, azot vb. elementleri  bünyesinde barındırmaz ve sıcaklık -60 derece civarındadır. Bu sebeple orada yaşamak imkansızdır.

Fakat bu artık imkanlı olacak nasıl mı?

Mars-One

“Mars One”,  Hollandalı girişimci Bas Lansdrop ve Arno Wielders’ın 2011 yılında başlattığı, kâr amacı gütmeyen ve çok sayıda özel destekçisinin toplam 3,5 milyon pound ayırarak birlikte yürüttüğü, Dünya’dan Mars’a yaklaşık 250 gün sürmesi planlanan bir yolculuk sonrasında Mars’ta bir insan kolonisi kurulmasını hedefleyen bir projedir.

Projeye göre bilim dünyasının uzaya olan en büyük yolculuğu 2023’de yapılacak. Zorlu eğitimlerden geçmiş 20 aday Mars’a  gidişi olup dönüşü olmayan 55 milyon km yaparak yaklaşık 250 günlük bir yolculuğa çıkacaklar. Mars’a inecek olan gönüllüler, insan yaşamı için uygun şartların oluşturulacağı gezegende kalıcı bir yaşam kurma misyonunu üstlenecek. Değişik ülkelerden, her yaştan ve her eğitim seviyesinden insana açık bu projede  eğitimlerini tamamlayan adaylardan hangilerinin Mars’a gideceğine ekran başındaki seyirciler oyları ile karar verecek. Katılımcıların bu  zorlu yolculuğa ve yaşam koşullarının hazırlanmasını ekrana taşıyacak olan Endemol, ilginç bir televizyon programına imza atacak.

Mars One projesinde Mars’a ilk ayak basan insanlardan biri olabilmek için başvuran 200 bin kişiden 418’i erkek , 287’si kadın toplam 705 aday ikinci aşamaya geçmeyi başardı. Endemol ikinci aşamaya geçen adaylardan üçünün Türk olduğunu açıkladı. Seçilen kişilerin  2015 yılında eğitimine başlayacağı belirtiliyor.
İlk insansız uçuş 2018 yılında gerçekleşecek ve Mars yüzeyinde kalıcı ve güvenilir bir yaşam merkezi kurulacak. Daha sonraki yıllarda iletişim uyduları, gezgin araçlar ve kargo malzemeleri Mars’a gönderilecek. Dört kişiden oluşan bir uçuş ekibi 2024 yılından başlayarak her iki senede bir Mars’ a gidecek. Katılımcılar kalan ömürlerini 50 metrekarelik yaşam alanlarında yaşayacak.Dışarı çıkmak istediklerinde ise uzay kıyafetlerini giyecekler. İki senede bir aralarına katılacak kişilerle Mars’ta kalıcı olarak yerleşen kişi sayısı da zamanla artacak ve eğer proje planlandığı gibi giderse, giden bu gönüller adlarını tarihe kazıyacaklar ve dünya dışında da yerleşim yapılabilecek ilk yer Mars olacak.

 

Mars One Projesi Tanıtımı (altyazı seçeneğinden türkçe yapabilirsiniz)

Mars One projesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyen “http://www.mars-one.com” adresinden bilgi edinebilir.

İsteyen de Projenin Youtube Kanalını takip edebilir  “MarsOneProject”

Dip Not: Aslında bu proje bilim adamlarına göre Mars’taki Atmosfer Tabakasını geliştirmek için bir fırsat olacak.Ve onların akıllarındaki planları yapıp geliştirince Marsta yaşam koşulları ve Hava Senkronizasyonu sağlanmış olacak artık orada da su bulunabilecek ve orası günlük gülistanlık bir yer haline gelebilecek yani uzun lafın kısası yaşanılabilir bir Gezegenimiz daha olacak.

KAYNAKÇA:

http://www.mars-one.com/about-mars-one

http://www.mars-one.com/mission

https://www.indiegogo.com/projects/mars-one-first-private-mars-mission-in-2018

Bilim ve Teknik Dergisi Sayı: 561

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER