En Eski Yılan Fosili Bulundu

ÖNERİLENLER

Bilim insanları bilinen en eski yılan fosillerinin ortaya çıkarıldığını açıkladı. 140 ile 167 milyon yıl öncesine ait olan fosiller, antik yılanların günümüzde yaşayan bazı türlere benzerlik gösterdiğini ortaya koydu.

Parviraptor estesi, Kretas döneminde yaşadı. [Fotoğraf: Julius Csotonyi]
Parviraptor estesi, Kretas döneminde yaşadı. [Fotoğraf: Julius Csotonyi]

Londra Doğal Tarih Müzesi’ndeki çekmecelerde bulunan fosilleri inceleyen bilim insanları, tarihin en eski yılan kalıntılarını ortaya çıkardı. 167 milyon yıl öncesine uzandığı düşünülen fosiller, yılanların evrim süresini kabul edilenden 70 milyon yıl önceye çekti.

Araştırmanın başında yer alan Kanada’nın Alberta Üniversitesi’nden Michael Caldwell, fosillere ilk olarak 2004 yılında şans eseri rastladı. Bir çekmecede 1990’lı yıllarda ‘kertenkele fosili’ olarak tanımlanan kemikler bulan Caldwell, toplamda dört yılan türü tespit etti.

Analizler, fosillerden bir tanesinin 143 milyon yıl öncesine uzanan Parviraptor estesi türüne ait olduğunu ortaya koydu. Geride kalan üç türün, Parviraptor estesi’den daha eski olduğu anlaşıldı.

Modern yılanlara benziyorlar

Araştırmacılar, antik fosillerin birçok eksik parçadan ibaret olduğunu ancak kafa anatomisi ile diş yapısını inceleyebildiklerini belirtti. Vücut yapıları ve uzunlukları bilinmese de, yapılan analizler antik yılanların modern türlere büyük benzerlik gösterdiğine işaret etti.

Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, antik fosiller günümüzde Güney Orta Amerika’da bulunan ‘anilioids’ ve Güneydoğu Asya’da yaşayan ‘genus Cylindrophis’ türlerine daha çok benzerlik gösteriyor. Caldwell, öte yandan antik yılanların kafa anatomisinde boa yılanı veya piton kadar esneklik ve hareket kabiliyeti görülmediği ifadesini verdi.

Caldwell, 167 milyon yıl öncesine uzanan fosillerinin, yılanların daha eski tarihlerde yaşadığına işaret ettiğini ve yeni kalıntılar bulmayı hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: Livescience ve Al Jazeera

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER