ABD Kongre’si tanımlanamayan hava olayları ile ilgili halka açık oturum yapacak

ÖNERİLENLER

ABD Kongresi Salı günü (17 Mayıs 2022) tanımlanamayan hava olaylarının (UAP) gökyüzünde dolaştığına dair sunulan raporlar hakkında, kamuya açık bir oturum düzenleyecek, oturum internet üzerinden canlı olarak yayınlanacak. ABD’de İstihbarat Komitesi, tanımlanamayan hava olaylarıyla ilgili 50 yıl sonra, ilk kez halka açık bir oturumu yapacak, bu açıdan uzun zaman sonra bir ilk niteliğinde.

Temsilci Andre Carson Salı günü yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin 2004 ve 2021 yılları arasında bildirilen 143 UFO gözlemini takip etmek için bir duruşma planladığını açıkladı. (Geçtiğimiz birkaç yılda, “UAP” terimi, “UFO” yerine kullanılmaya başlandı.)

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin Terörle Mücadele, Karşı İstihbarat ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Alt Komitesi altında gerçekleştirilecek olan tanımlanamayan hava olayları (UAP) hakkındaki oturum YouTube üzerinden canlı yayınlancak. (TSİ: 17:00)

Yarınki oturum, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın, ordunun tanımlanamayan hava olayları (UAP) meselesini incelemek için kalıcı bir ofis kurmasını gerektirmesinden, beş ay sonra gerçekleşti.

ÜST DÜZEY TANIKLAR

Duruşmayı denetleyecek olan senatör André Carson, “Amerikan halkı, hükümet ve istihbarattaki liderlerinden her türlü olası ulusal güvenlik riskini, özellikle de tam olarak anlamadığımız riskleri ciddi şekilde değerlendirmelerini ve bunlara yanıt vermelerini bekliyor ve hak ediyor.” dedi.

Duruşmada iki üst düzey tanık yer alacak: Pentagon’un en üst düzey istihbarat yetkilisi Ronald Moultrie ve Donanma İstihbarat Direktör Yardımcısı Scott Bray. 

50 YIL ARADAN SONRA İLK AÇIK UFO DURUŞMASI

Andre Carson, Sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullandı.

Kongre, 50 yılı aşkın süredir tanımlanamayan hava olayları hakkında halka açık bir duruşma düzenlemedi. Amerikalıların bu açıklanamayan olaylar hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacı var.

UFO’ların kamuoyunda tartışılması, 2018’de Pentagon’un bu tür uçan araçları tanımlamak ile görevli Gelişmiş Havacılık Tehdit Tanımlama Programı (AATIP) olarak bilinen bir programının olduğu ortaya çıkınca, daha da hararetlendi.

AATIP raporundan kısa bir süre sonra yayınlanan ve 2020’de Pentagon tarafından resmi olarak onaylanan üç video, UFO’larla ilgili kamuoyu ilgisinin artmasına neden oldu.

ÖNERİLENLER

YORUMLAR

FARKLI BİLGİLER